W środę 27 lipca mijają trzy lata od śmierci Henryka Baranowskiego, reżysera teatralnego, scenarzysty, aktora i scenografa, mieszkańca Brwinowa. Z tej okazji w dworku Zagroda odbędzie się spotkanie poświęcone jego osobie oraz wernisaż fotografii.

 

Henryk Baranowski jest absolwentem Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego  oraz Wydziału Reżyserskiego PWST w Warszawie. Był dyrektorem warszawskiego Teatru Małego oraz Teatru Śląskiego
w Katowicach.  Jest autorem znanych i wielokrotnie nagradzanych inscenizacji teatralnych i operowych. Pracował dla Teatru Telewizji i dla Teatru Polskiego Radia. Jako aktor pojawił się w rolach epizodycznych kilku filmów m.in. w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy. Zagrał główną rolę u Krzysztofa Kieślowskiego, z którym się przyjaźnił, w „Dekalogu I”, gdzie wcielił się w postać naukowca, racjonalisty i ateisty, który zbytnio zaufał możliwościom współczesnej nauki. Mieszkał w Brwinowie i tu zmarł 27 lipca 2013 r. po długiej i ciężkiej chorobie.

„Od kiedy zachorowałem, stałem się przez te lata innym człowiekiem. Pozbyłem się egotyzmu, agresywności. Jestem przyjaźnie nastawiony do wszystkiego, co mnie spotyka. Trapiące mnie przez lata depresje i melancholia pękły jak mydlana bańka. Znalazłem szczęście, które było tak blisko, we mnie. Nigdy nie byłem zazdrosny lub zawistny o sukcesy innych, ale zawsze byłem zazdrosny w stosunku do moich kobiet, przyjaciółek i żon. Dziś to uczucie jest zaledwie powidokiem tamtych destrukcji i psychicznych szaleństw. Czyż ta choroba nie jest zatem błogosławieństwem, za które płacę niekiedy cierpieniem, bólem – ale zawsze jest coś za coś?” – cytat z autobiografii Henryka Baranowskiego pt. „Spowiedź bez konfesjonału”.

W trzecią rocznicę śmierci Artysty, Ojca  i Przyjaciela zapraszamy na wystawę fotografii – portretów Człowieka i Twórcy – autorstwa m.in. Svetlany Bakushiny i Krzysztofa Lisiaka oraz z prywatnych archiwów.

Miejsce: Dworek Zagroda, ul. Grodziska 57,  w godz. 18–22.