Spotkanie z kierowcą rajdowym i atrakcje dla dzieci to elementy akcji o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, która będzie przeprowadzona w piątek 17 czerwca na stacji paliw MOP Brwinów Północ (przy autostradzie A2 w kierunku na Poznań).

Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Drogowego zaprasza mieszkańców Brwinowa, gości, przejezdnych i wielbicieli rajdów w godz.13.00-19.00 na teren MOP Brwinów. Dzieci mogą liczyć na niespodzianki i prezenty. O godz. 15.00 pojawi się ambasador kampanii, Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – Kajetan Kajetanowicz, któremu pasy uratowały życie na jego pierwszym rajdzie.

 

Eksperci wyjaśnią, jak montować foteliki i bezpiecznie podróżować z dziećmi. Kampania ma też na celu przekonać do zmiany postaw tych, którzy w ogóle nie chcą zapinać pasów podczas jazdy ryzykując życie swoje i innych. Niezwykle ważnym przesłaniem kampanii jest dbałość o bezpieczeństwo dzieci przewożonych w samochodach, zarówno tych młodszych, które podróżują w fotelikach, jak i starszych, którym wystarczają pasy bezpieczeństwa. Co istotne – w 2015 r. weszły w życie znowelizowane przepisy w tym zakresie, a rodzice nadal się do nich nie stosują.

 

Szacuje się, że średnio jedynie około 30% osób prawidłowo korzysta z pasów bezpieczeństwa i zagłówków. Podobnie złe wyniki uzyskano w obserwacjach użytkowania fotelików ochronnych, gdzie w blisko 70% inspekcji odnotowano nieprawidłowości. Także fakt wystąpienia aż 30% błędów najwyższego ryzyka, które w wypadkach drogowych mogą przekładać się na większą liczbę ofiar śmiertelnych, pokazał dużą skalę problemu.