Program „Kompostowniki dla mieszkańców” w gminie Brwinów cieszy się dużym zainteresowaniem, co świadczy o trosce mieszkańców o środowisko.

Nabór wniosków rozpoczął się 15 marca br. Według informacji zebranych przez Referat Gospodarki Komunalnej do 25 maja wpłynęło 1050 wniosków o bezpłatny kompostownik. Gmina zakupiła dotychczas 730 kompostowników. Mieszkańcom wydano już 500 sztuk. Kolejnych 230 kompostowników trafi do nich w najbliższym czasie – mówi kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Sylwia Wiłkojć-Kowalska.

Program „Kompostowniki dla mieszkańców” umożliwia ekologiczne zagospodarowanie odpadów zielonych. Opadłe liście tworzą naturalną ściółkę, ograniczają parowanie wody, stanowią ochronę roślin przed mrozem, są naturalną kryjówką dla jeży i innych małych zwierząt. Dzięki kompostowaniu nie trzeba wyrzucać ani palić resztek roślinnych, a można uzyskać nawóz użyźniający glebę.

Program dotarł także do najmłodszych mieszkańców gminy, o czym świadczy praca, którą wykonał Filip Jodłowski - przedszkolak z filii samorządowego przedszkola nr 1 przy ul. Piłsudskiego 19 w Brwinowie. Widać, że zainspirował się on gminnym programem „Kompostowniki dla mieszkańców”. Filip wykazał się w ten sposób dużą wiedzą na temat akcji ekologicznych prowadzonych na terenie gminy Brwinów, co zasługuje na pochwałę – podkreśla Anna Mydlarz z Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa.