We wtorek 6 kwietnia 2016 r. został podpisany akt erekcyjny i wmurowany kamień węgielny pod budowę hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Brwinowie. Prace już trwają. Budowa ma zakończyć się na wiosnę 2017 roku.

Burmistrz Arkadiusz Kosiński, witając wszystkich gości mówił o budowie, która idzie zgodnie z harmonogramem. Podkreślił, jak bardzo ważna jest to inwestycja dla rozwoju sportu w gminie Brwinów i dla szkoły, która do tej pory dysponowała małą salą gimnastyczną. Dziękował też Pawłowi Karpińskiemu – wiceprezesowi firmy KARTEL S.A. z Jędrzejowa, która jest wykonawcą tej inwestycji i kierownikowi budowy Rafałowi Zygmuntowi za sprawne prowadzenie prac. Jest to kolejna w ostatnim czasie inwestycja kubaturowa w gminie Brwinów i kolejna realizowana przez tego wykonawcę.


Na uroczystość przybyli m.in. starosta pruszkowski Maksym Gołoś, inspektor nadzoru budowlanego Marzena Kaleta, dyrektor PGE Dystrybucja S.A. Rejon Energetyczny Pruszków Wojciech Wojtkowski, sołtysi i radni z przewodniczącym Sławomirem Rakowieckim na czele, a także kierownicy jednostek organizacyjnych, dyrektorzy szkół, przewodniczące rady rodziców i samorządu uczniowskiego.

 

Starosta Maksym Gołoś pogratulował tej inwestycji burmistrzowi, radnym, dyrekcji, uczniom oraz rodzicom. Podkreślił, że takie obiekty są bardzo potrzebne dla rozwoju sportu i wzrostu aktywności wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Zaznaczył, że jest to jedna z ważniejszych inwestycji sportowych i może być inspiracją dla innych gmin w powiecie. List od przewodniczącej rady powiatu pruszkowskiego Marii Makowskiej odczytała radna Urszula Wojciechowska. Swoje zadowolenie wyraziła też dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Anna Kurman oraz przewodniczące samorządu uczniowskiego z gimnazjum – Michalina Pruska oraz szkoły podstawowej – Aleksandra Tymińska. Wiceprezes firmy KARTEL S.A. Paweł Karpiński gratulował nowoczesnego projektu hali i obiecał, że prace zostaną zakończone przed terminem. Poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę gimnazjum dokonał ks. Arkadiusz Śledzik, wikariusz parafii pw. św. Floriana w Brwinowie.

 

Hala sportowa będzie nowoczesnym budynkiem w standardzie pasywnym, co obniży koszty późniejszego utrzymania. Budynek ma posiadać trzy kondygnacje o łącznej powierzchni 1914 m². Znajdzie się w nim m.in. arena sportowa (z możliwością podziału na trzy części), zaplecze szatniowo-sanitarne, hol, pokój trenerów, siłownia, pomieszczenia techniczne i magazyny. Widownia będzie wyposażona w 224 miejsca siedzące. Łączna powierzchnia areny o wymiarach 44,75 m x 22,50 m i wysokości 7,05 m umożliwi rozgrywanie spotkań na poziomie krajowym. Hala sportowa będzie połączona ze szkołą, a obecny budynek gimnazjum zostanie przy tej okazji przebudowany. Powstanie winda dla osób niepełnosprawnych, a dach zostanie przebudowany tak, żeby nie było problemów z nagrzewaniem się pomieszczeń w ciepłe dni.

 

Całkowity koszt inwestycji to ponad 9 mln zł. Gmina Brwinów otrzymała na ten cel dofinansowanie ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej dla Województwa Mazowieckiego w wysokości 2 mln zł. Gmina nie ustaje w pozyskiwaniu środków na tą inwestycję. Obecnie trwają starania o środki z programu LEMUR (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Jeżeli dotacja zostałaby przyznana to ok. 1/3 inwestycji udałoby się sfinansować ze środków zewnętrznych.