Zabytkowy dworek Zagroda w Brwinowie odzyskał blask. Budynek wraz z otoczeniem przeszedł w 2015 r. gruntowną rewitalizację. Jej efekty będzie można zobaczyć podczas Dni Otwartych: 22 oraz 27 lutego 2016 r.

Dworek Zagroda został wybudowany w latach 1905–1910 przez Zygmunta Bartkiewicza, pisarza i felietonistę, który zamieszkał w Brwinowie ze swoją drugą żoną, malarką Eugenią Glanc. Od 1975 r. swoją siedzibę ma tutaj Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa. Gmina Brwinów przywróciła Zagrodzie dawny blask. Będzie się można o tym przekonać naocznie podczas Dni Otwartych w poniedziałek 22 lutego (w godz. 10-18) oraz w sobotę 27 lutego (w godz. 10-16).

Prace remontowe zostały przeprowadzone na terenie wokół budynku, a także wewnątrz i na zewnątrz dworku. Na terenie posesji powstało m.in. ogrodzenie oraz oczyszczono wszystkie rzeźby kamienne. Roboty na zewnątrz budynku objęły m.in. odkopanie i osuszenie fundamentów, wykonanie nowych tynków elewacyjnych budynku, wymianę pokrycia dachu i wszystkich elementów dekarskich, renowację stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej oraz wymianę okuć stolarki okiennej i drzwiowej. Wewnątrz budynku m.in. odnowiono tynki, posadzki zostały wycyklinowanie i pomalowane, a drewniane schody prowadzące na piętro – wymienione. Pojawiła też wentylacja grawitacyjna i nowe okucia w odrestaurowanych drzwiach. Po rozpoczęciu robót okazało się, że konieczne jest wykonanie dodatkowych prac, co spowodowało, że wzrósł koszt remontu budynku. Dodatkowe prace objęły m.in. przebudowę przyłącza elektrycznego oraz wymianę instalacji elektrycznej, alarmowej i sygnalizacji pożarowej. Wykonawcą robót wyłonionym w przetargu była firma Usługi Remontowo-Budowlane Waldemar Rzeźnik z Radomia. Łączny koszt budowy wyniósł 1 084 359,62 zł.

Dni Otwarte będą bardzo dobrą okazją do zwiedzenia Zagrody już teraz. Przez kolejne tygodnie w dworku urządzać się będzie Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa, sprowadzające się do Bartkiewiczówki po przerwie spowodowanej remontem. Od najbliższego sezonu wiosenno-letniego Zagroda będzie mogła znów gościć wszystkich: spotkania i wydarzenia kulturalne, mieszkańców gminy Brwinów oraz gości.