Rozpoczynające swoją działalność Stowarzyszenie Przyjaciół Żółwina i Tereni zamierza organizować cykliczne spotkania historyczne. Wieczór wspomnień w sobotę 4 października został poświęcony Powstaniu Warszawskiemu.

Wprowadzeniem do tematu spotkania był pokaz filmu „Chcieliśmy żyć. Powstanie i medycyna”, zrealizowanego w związku z 70. rocznicą Powstania Warszawskiego. Dokument ten, nagrodzony przez publiczność tegorocznego Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z Historią”, przedstawia pełną poświęcenia pracę sanitariuszek i lekarzy oraz dramatyczne losy warszawskich szpitali powstańczych. Armia Krajowa już wcześniej przygotowywała w konspiracji służby medyczne i zapasy leków, ale nie było to wystarczające do skali potrzeb, jaka objawiła się w sierpniu 1944 r. Sanitariuszki z narażeniem życia transportowały rannych, punkty opatrunkowe i szpitale pracowały z wielkim poświęceniem, chirurdzy operowali w wyjątkowo trudnych warunkach i choć udało się uratować wiele osób, to występujący w filmie świadkowie tamtych dni mówili też o bezradności wobec napływu chorych, braku lekarstw, wody, elektryczności oraz nieustannego ostrzału i terroru ze strony Niemców.

Wśród gości wieczoru w Żółwinie byli m.in. reżyser i scenarzysta Marek Widarski oraz jedna z bohaterek filmu Teresa Komender, która chętnie dzieliła się wspomnieniami uzupełniającymi jej relację zawartą w filmie. Był czas na poważne refleksje o życiu i znaczeniu powstania, ale nie brakło też anegdot i ciekawostek. Teresa Komender mieszkała w czasie okupacji w Częstochowie. Latem 1944 roku wybrała się na kilka dni do Warszawy, jako łączniczka przywożąca do stolicy meldunki z tamtejszego ośrodka AK. Do Powstania trafiła zatem „przez przypadek”. Na ochotnika zgłosiła się do pracy w szpitalu powstańczym, a po upadku powstania wyjechała z rannymi żołnierzami AK do obozu jenieckiego.

O tym, jak Powstanie Warszawskie widzieli mieszkańcy Żółwina, opowiadała Izabela Wiśniewska, a spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem piosenek powstańczych. Zainteresowani historią otrzymali też publikacje wydane przez Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz „Raporty lekarza dyżurnego z filii Szpitala Wolskiego w Pszczelinie”.
 
Na zdjęciach:
1. Goście specjalni spotkania: Teresa Komender, Izabela Wiśniewska, reżyser Marek Widarski

2. Prowadzący spotkanie Włodzimierz Domagalski dziękuje Teresie Komender za przybycie i dzielenie się wspomnieniami.