Siła przyzwyczajenia sprawia, że niewiele osób zauważa zmiany w oznakowaniu dróg. Tymczasem na Rynku w Brwinowie pojawiły się nowe znaki drogowe. Korekta dotyczy m.in. postoju przed kościołem, parkowania przy wyjeździe z ul. Powstańców Warszawy oraz zakazu jazdy rowerami po chodniku w tunelu.

Na Rynku w Brwinowie zmieniło się oznakowanie: pojawiły się nowe znaki drogowe, dodatkowe tabliczki na już istniejących słupach oraz zmiana w oznakowaniu poziomym, wymalowanym na asfalcie.

Chodnik w tunelu został oznaczony jako „droga dla pieszych”. W tym miejscu dochodziło już do kolizji przechodniów i rowerzystów. Niebezpieczne było zwłaszcza zejście z peronu, gdzie pasażerowie wysiadający w Brwinowie musieli „włączyć się do ruchu” na chodniku w tunelu. Od strony Rynku oraz ronda Wacława Kowalskiego pojawiły się teraz niebieskie, okrągłe znaki z sylwetkami pieszych. Rower można więc jedynie prowadzić chodnikiem, a jeśli rowerzysta woli jechać - to jezdnią pod wiaduktami kolejowymi, tak jak samochody.

Korekta oznakowania wychodzi naprzeciw życzeniom mieszkańców, którym zdarza się podwozić pod kościół osoby starsze lub niepełnosprawne. Nowe oznakowanie umożliwia zatrzymanie się na chwilę przy ogrodzeniu od strony frontowej świątyni. Znak „zakaz zatrzymywania się” w tym miejscu został zastąpiony przez znak „zakaz postoju ponad 2 min”. Do 2 minut trwać też może postój w innej części Rynku – w rejonie wejścia do parku (posesje nr 1-4).

Płynność przejazdu przez Rynek dla kierowców najeżdżających od strony ul. Powstańców Warszawy poprawić ma zmiana usytuowania miejsc parkingowych oraz wprowadzenie dodatkowego pasa do skrętu w prawo. Samochody przy kiosku oraz sklepie Antoniak nie powinny zatem parkować ukosem, lecz równolegle do krawędzi chodnika.

O konieczności uiszczenia opłaty za parkowanie przypominają tabliczki: „Kierowco jesteś w strefie płatnego parkowania. Wykup bilet w parkomacie”. Nie zmieniają się zasady pobierania opłat: parkowanie jest płatne w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00.

View the embedded image gallery online at:
https://brwinow.pl/2603-zmiany-na-rynku.html#sigProId69b265fc2e