W niedzielę 13 grudnia 2015 r. w OSP Moszna odbędzie się promocja książki pod tytułem „Kalendarium mazowieckiej wsi Moszna” autorstwa mieszkańca Brwinowa Waldemara Matuszewskiego.

Spotkanie promocyjne rozpocznie się o godzinie 16.00 od pokazu filmu „Moszna dawniej i dziś” zrealizowanego przez Adama Gzyrę i Waldemara Matuszewskiego. Film po raz pierwszy został zaprezentowany publicznie w OSP Moszna 9 listopada 2014 r., a w tym roku ukaże się na płycie DVD.
W filmie został przedstawiony rys historyczny miejscowości, począwszy od jej najstarszych dziejów po czasy współczesne. Pokazane zostały zasłużone dla Moszny postaci, długoletni mieszkańcy, miejsca, w których niegdyś znajdowały się zabudowania pałacowe. Projekcji filmu będzie towarzyszyła wystawa historyczna, przedstawiająca dzieje Moszny – od pierwszej wzmianki w roku 1333 po projekt obwodnicy.

Po pokazie filmowym, o godz. 17.00 odbędzie się promocja książki i spotkanie z autorem Waldemarem Matuszewskim, reżyserem teatralnym i filmowym, który w 2013 r. z okazji jubileuszu Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa opracował kalendarium miasta pt. „Nasze 40 lat. 1973-2013”.

W „Kalendarium…” zostały przywołane postaci historyczne i artyści mający związek z Moszną, m.in.: etnograf Oskar Kolberg, biskup Antoni Onufry Okęcki, Jan Paweł Woronicz, autor „Sielanki Moszny”, malarz Wojciech Gerson. Autor przybliżył także postaci pedagogów zasłużonych dla szkoły i przedszkola w Mosznie, m.in. Genowefę Stępniewską, Krystynę i Lubomira Norberczuków. Wśród ilustracji znalazły się m.in. fotografie z kroniki szkoły i albumu przedszkola w Mosznie. Zamieszczono też historię straży pożarnej w Mosznie, która stanowi osobną i bogatą kartę w życiu wsi. 

Książka będzie wspaniałą pamiątką i zarazem powrotem do lat szkolnych dla starszych mieszkańców wsi, a dla młodszych – idealną okazją do zapoznania się z bogatą i niekiedy zaskakującą historią mazowieckiej wsi Moszna. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że przechadzając się po Łazienkach Królewskich w Warszawie, można natknąć się na rzeźby znajdujące się niegdyś w parku w Mosznie.

Publikacja została sfinansowana z budżetu gminy Brwinów, w tym częściowo z funduszu sołeckiego sołectwa Moszna.