Kilkaset eksponatów ze zbiorów Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach trafiło w ostatnich tygodniach do Biebrzańskiego Parku Narodowego. W najbliższą niedzielę, 26 sierpnia 2012 r. o godz.12.00 profesor Marian Pokropek zaprezentuje tam wystawę pn. „Ptaki w sztuce ludowej. Symbolika religijna, narodowa, obrzędowa.”

Wystawa ukazuje bogate i różnorodne prace artystów ludowych z Polski i zagranicy. Obejmuje zbiory obrazów, rzeźb, płaskorzeźb, grafik, wycinanek i ceramiki, których motywem przewodnim są ptaki. Będzie dostępna dla zwiedzających do 31 marca 2013 r. w godzinach 8-15 (siedziba Biebrzańskiego Parku Narodowego, Osowiec-Twierdza 8).

Zbiory pochodzą z prywatnego Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach, którego właścicielem jest etnograf, prof. Marian Pokropek gromadzący od ponad 40 lat zabytki sztuki ludowej. Profesor Pokropek jest laureatem wielu nagród i odznaczeń. W 2012 roku, na wniosek burmistrza gminy Brwinów, otrzymał nagrodę okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawaną za zasługi dla promocji kultury.