W niedzielę 14 września 2014 r. o godz. 11.30 zostanie otwarta wystawa opowiadająca nie tylko o bitwie pod Brwinowem i dzielnej postawie ludności cywilnej we wrześniu 1939 r., ale też o ciekawej historii Legii Akademickiej, w której przed wojną odbył służbę Karol Wojtyła.


Jednym z punktów trzydniowego świętowania Dni Brwinowa jest otwarcie wystawy historycznej w brwinowskiej Organistówce przy ul. Rynek 14. Historyk Grzegorz Szczepański opracował szereg tematów, które jeszcze nigdy dotąd nie były prezentowane w taki sposób w jednym miejscu. Na szesnastu dużych planszach o wymiarach 85 x 200 cm znalazły się informacje m.in. o historii 36 pułku piechoty Legii Akademickiej, sytuacji w pierwszych dniach września 1939 r., walkach pod Brwinowem oraz postawie cywilnej ludności Brwinowa. Typowe uzbrojenie żołnierza piechoty prezentuje interesująca infografika, pozwalająca na identyfikację poszczególnych elementów wyposażenia. Wystawa dotyka też trudnych tematów: niemieckiego terroru, ekshumacji prowadzonej po bitwie oraz początków okupacji. Mieszkańcy Brwinowa odnajdą wiele nawiązań do lokalnej historii: mało znane są np. dzieje grupy harcerzy i strażaków, którzy udali się na początku września 1939 r. na wschodnie tereny Polski, by tam dołączyć do przegrupowujących się oddziałów Wojska Polskiego. Wśród ciekawostek jest historia (oraz zdjęcie!) studenta Karola Wojtyły, który do studenckiej Legii Akademickiej wstąpił podczas studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Częścią wystawy są też rodzinne pamiątki oraz znaleziska, wypożyczone przez okolicznych mieszkańców. Dodatkowo Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej udostępniło plansze pokazujące malarskie nawiązania do wojny obronnej „Polski Wrzesień 1939 roku w malarstwie Jarosława Wróbla”.

Oprócz solidnej porcji wiedzy zwiedzający wystawę będą mogli też otrzymać dwie cenne publikacje – książkę „Wspomnienie o bitwie pod Brwinowem”, w której zebrane przed kilku laty informacje zostały uzupełnione o rozdziały historyczne opracowane przez Longina Kaczanowskiego, a także DVD z filmem „Brwinowski wrzesień” w reżyserii Adama Gzyry.

Wystawę historyczną w Organistówce będzie można zwiedzać do 28 września br. w następujących dniach: poniedziałek (15 i 22 września) w godz. 16-19, sobota (20 i 27 września) w godz. 10-12, niedziela (21 i 28 września) w godz. 10-13 oraz po umówieniu się.

Wystawa przygotowana jest w związku z obchodami 75. rocznicy bitwy pod Brwinowem w ramach projektu „Pola Parzniewskie – szlak historyczno-przyrodniczy”. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.