Gmina Brwinów, realizująca obecnie projekt „Bezpieczny park”, oraz PKP PLK, które od kilku lat prowadzą kampanię „Bezpieczny przejazd”, nawiązały współpracę w zakresie działań edukacyjnych. Najmłodsi uczniowie brwinowskiej Jedynki i Dwójki poznali zasady prawidłowego zachowania na przejazdach kolejowych.

„Zatrzymaj się i żyj” – to hasło kampanii społecznej PKP PLK na pewno zapadnie dzieciom w pamięć. W trakcie godzinnego spotkania udało się nie tylko przekazać sporo wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa, ale też wciągnąć dzieci do wspólnej zabawy i odgadywania zagadek. O przejazdach kolejowych i znakach drogowych opowiedział dzieciom dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Warszawie Jan Telecki. Dzieci intuicyjnie wyczuwały, że w zderzeniu z rozpędzonym pociągiem ludzie i samochody mają nieduże szanse. Dyrektor Telecki wyjaśniał, jak wielka jest różnica między ważącym od 300 do 800 ton pociągiem pasażerskim (i posiadającym jeszcze większą, nawet 3000-tonową masę pociągiem towarowym), a samochodem osobowym, który może znaleźć się na jego drodze. O groźnych sytuacjach opowiedział dzieciom komendant nasielskiego posterunku Straży Ochrony Kolei Sławomir Kaczerski. W sprawnym przeprowadzaniu spotkania pomagały panie: Anna Stasiak z wydziału komunikacji społecznej PKP PLK oraz inspektor regionalny Monika Jaeckiel.

Największe wrażenie na dzieciach zrobili przedstawiciele grupy operacyjno-interwencyjnej, ubrani w mundury przypominające oddziały antyterrorystyczne. Chłopcy pytali obu panów o możliwość używania broni i elementy wyposażenia.

Uczestnicy spotkania otrzymali zeszyty edukacyjne „Bezpieczny przejazd” o bezpiecznych zachowaniach na przejazdach kolejowo-drogowych wraz z filmem i interaktywnymi grami utrwalającymi zdobytą wiedzę.