W lasach i na łąkach nierzadko zobaczyć można porzucone odpadki, elektrośmieci, stare meble i gruz. Mieszkańcy Kań postanowili zadbać o swoją miejscowość i już od kilku lat zbierają się na wiosenne i jesienne porządkowanie. Najbliższa akcja: w sobotę 20 kwietnia.

Sporo śmieci znaleźć można obok stacji WKD Kanie Helenowskie oraz na przyległych, nieogrodzonych posesjach, które stają się dzikimi wysypiskami. Niektórzy ludzie wywożą swoje śmieci do lasu lub wyrzucają na łąkę lub do przydrożnego rowu. – Wielu mieszkańcom nie podobało się ,że ludzie z miasta przyjeżdżali na majówki do naszego lasu nad rzeczką Mrówką i zostawiali tutaj śmieci, dlatego skrzyknęliśmy się i założyliśmy Stowarzyszenie Mieszkańców Kań – wspomina obecna prezes Danuta Mucha-Orlińska, która działa także w radzie sołeckiej. – Pomysł zajęcia się problemem śmieci powstał w głowie naszej dawnej mieszkanki Marii Rostowskiej, która zresztą wspiera nas do dziś – dodaje.
Wiosenne spotkanie lasu w Kaniach rozpocznie się w sobotę 20 kwietnia o godz. 10. Uczestnicy spotykają się przy skrzyżowaniu ulic Górnej i Leśnej. W akcji zwykle bierze udział około 40-50 osób,  w większości mieszkańców Kań. Ramię w ramię pracują dzieci, młodzi i starsi. Obszar sprzątania obejmuje nie tylko cały las, ale też niektóre tereny osiedla ,które wymagają interwencji. Wśród znalezisk były już telewizory, stare tapczany i AGD:  pralki i lodówki. Bardzo dużo jest śmieci po remontach domowych: stara glazura ,stare rynny, resztki cegieł i materiałów budowlanych. – Będąc prezesem, jestem pełna optymizmu i wiary w sens tego, co robimy. Inni mieszkańcy Kań, którzy widzą nas podczas takich akcji lub dowiadują się o nich później, są pełni podziwu: że nam się chce działać i potrafimy się zorganizować , choć obecnie wielu  ludzi ma postawę roszczeniową – mówi prezes Mucha-Orlińska.

Podczas głosowania na jesiennym zebraniu sołeckim mieszkańcy postanowili, że chcą przeznaczać na akcje sprzątania część swojego funduszu sołeckiego na 2013 r. Referat Gospodarki Komunalnej zapewni worki, rękawice oraz odbiór zebranych odpadów.