W sobotę i niedzielę 15 i 16 czerwca w gminie Brwinów odbędzie się Festiwal Otwarte Ogrody. Jego program wypełniają koncerty, przedstawienia, warsztaty, imprezy – wśród nich Dzień Sportu z Biegiem Sobótkowym oraz zwiedzanie stacji uzdatniania wody w Brwinowie.

Sobota, 15 czerwca - kliknij tutaj


Niedziela, 16 czerwca - kliknij tutaj
 


W weekend 15 i 16 czerwca w gminie Brwinów odbędzie się Festiwal Otwarte Ogrody. Jego program wypełniają koncerty, przedstawienia, warsztaty, imprezy – wśród nich Dzień Sportu z Biegiem Sobótkowym oraz zwiedzanie stacji uzdatniania wody w Brwinowie.
 
W sobotnie przedpołudnie Festiwal Otwarte Ogrody rozpocznie się o godz. 10 przy siedzibie głównego koordynatora tegorocznej edycji: Gminny Ośrodek Kultury będzie miejscem startu dla grupy GOKTroterów, którzy będą wytyczać szlak „questowy” wiodący przez miasto. Tutaj też otworzy się ogród ekologiczno-naukowy im. J. Czochralskiego, gdzie atrakcją dla najmłodszych będą ciekawe eksperymenty. Ogród sportowy będzie Dniem Sportu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie. Organizatorzy zapowiadają bogaty program. O godz. 11 na trasę wyruszą uczestnicy biegu ulicznego. W tym roku będą mieć do pokonania dystans 10 km. Dzieci mają do wyboru dwa miejsca w szczególny sposób przygotowane na ich wizytę: serdecznie zapraszają świetlica Działu Wspierania Rodziny ŚOPS przy ul. Grodziskiej oraz przedszkole Magiczna Kraina z ul. Borkowej. Dzieci wraz z rodzicami mogą się również wybrać na zwiedzanie stacji uzdatniania wody. Na co dzień niedostępne zabudowania przy ul. 11 Listopada 5 tym razem będą „ogrodem u źródła”. Skąd się bierze woda w kranie – będzie można zobaczyć podczas wycieczek prowadzonych przez pracowników Urzędu Gminy Brwinów oraz Brwinowskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Artystyczne Otwarte Ogrody będą mieć też akcenty muzyczne: akordeonowy koncert w ogrodzie u państwa Laskowskich przy ul. Okopowej oraz wieczorny blues w ośrodku kultury. Minifestiwal teatralny odbędzie się w ogrodzie przy dworku Zagroda.

Również w sobotę w Festiwalu Otwarte Ogrody uczestniczyć będą Otrębusy: przy świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury zagości „Ogród NIEwielki niedaleko kolejki” – z bogatym programem: od opowiadania o historii WKD, przez działania i wystawy artystyczne, rozdawanie roślin miododajnych w ramach akcji „Ratujmy pszczoły” po spotkanie z „latarniczką” prowadzącą zajęcia z Internetu dla seniorów.
W niedzielę 16 czerwca w Brwinowie najmłodsi będą mogli skorzystać z atrakcji w „Krasnalkowym Ogrodzie” oraz „Tuptusiowym Ogrodzie”. Wydarzeniem dnia będzie z pewnością tradycyjny koncert muzyki poważnej w ogrodzie państwa Wernerów przy ul. Słonecznej. Tym razem zabrzmią arie i duety z „Wesela Figara” W. A. Mozarta. Znów będzie też można podziwiać etiudy taneczne wykonywane na trawniku w malowniczym otoczeniu ogrodu otaczającego zabytkową willę. Po południu Stowarzyszenie Trzeźwi Razem zaprasza wszystkich mieszkańców na przegląd  twórczości abstynenckiej przy ognisku w Zagrodzie. Niedziela będzie też drugim dniem otwartym w brwinowskiej Stacji Uzdatniania Wody.
W świetlicy w Otrębusach będzie rozbrzmiewać muzyką: w koncercie "The Beatles i ja" wystąpią uczniowie Lidii Rolek oraz kwartet smyczkowy im. Krzysztofa Trawkowskiego. 

Pomysł Festiwalu Otwarte Ogrody został stworzony dziewięć lat temu przez Magdalenę Prosińską i Łukasza Willmanna. Chcieli oni ratować i promować zasoby kulturowe i przyrodnicze przedwojennych podwarszwskich letnisk, mazowieckich miast-ogrodów: Chcieliśmy, aby przynajmniej przez dwa dni w roku, podczas festiwalu Otwarte Ogrody, można było zapomnieć o obronnych płotach i wściekłych psach oszczekujących przechodnia, o wszechobecnym poczuciu wyobcowania i na chwilę pobyć w polskiej miejscowości, której społeczność żyje harmonijnie, z szacunkiem dla sąsiada, przyrody i historii miejsca.