1 sierpnia 2013 r. punktualnie o godzinie 17.00 w Brwinowie rozbrzmiał dźwięk syren alarmowych. Zgromadzeni na placu im. Jana Pawła II mieszkańcy i goście uczcili 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

W imieniu władz samorządowych gminy Brwinów głos zabrał przewodniczący Rady Miejskiej w Brwinowie Sławomir Rakowiecki. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym walczących i poległych żołnierzy Armii Krajowej. Jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnych obchodów w imieniu żołnierzy AK kwiaty złożył kpt. Zdzisław Krawczyk wraz z p. Ireną Sztykiel. Wieniec w imieniu samorządu gminy Brwinów oraz mieszkańców ponieśli zastępca burmistrza gminy Brwinów Jacek Janowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Rakowiecki. Biało-czerwone kwiaty złożyli w hołdzie żołnierzom także radni powiatowi reprezentujący radę i zarząd powiatu pruszkowskiego, uczniowie brwinowskiego liceum w imieniu szkół znajdujących się w gminie, a także prezes Brwinowskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Wśród delegacji, które przybyły pod pomnik AK byli też członkowie Towarzystwa Gimnastycznego Sokół i Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa oraz komitetu Prawa i Sprawiedliwości.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości przy pomniku wystąpili artyści wykonujący piosenki powstańcze. Śpiewającym solistom Annie Marii i Grzegorzowi Żołyniakom towarzyszył grający na akordeonie Michał Szymkiewicz. Artyści są związani na co dzień z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego oraz Warszawską Operą Kameralną. W Brwinowie zaprezentowali utwory kojarzone z Powstaniem Warszawskim. Mimo trwającego sezonu wakacyjnego wielu brwinowian przyszło na uroczystości. Włączyli się do śpiewania „Warszawianki 1831”, „Marszu Śródmieścia” i „Marszu Mokotowa”, „Pałacyku Michla” czy „Warszawskich Dzieci”. Wspólne śpiewanie ułatwiły specjalnie przygotowane śpiewniki z pieśniami powstańczymi. Najmłodszych cieszyły także chorągiewki w barwach narodowych, które otrzymywali na pamiątkę uczestnictwa w uroczystościach.  

Organizatorem koncertu była Fundacja Akademia Profil, która otrzymała na ten cel dotację w ramach wspierania przez gminę Brwinów działalności pożytku publicznego.

O godz. 18.00 w kościele pw. św. Floriana ks. Arkadiusz Śledzik odprawił Mszę św. w intencji poległych w walce o wolność. Na zakończenie obchodów wystąpił pan Eugeniusz Szewczyk, który na saksofonie zagrał kilka pieśni patriotycznych i religijnych. Ten 88–letni mieszkaniec Brwinowa zawsze pamięta o obchodach świąt państwowych i narodowych, przygotowując z tej okazji specjalny repertuar.