Młodzież z gimnazjum Zespołu Szkół w Otrębusach wzięła udział w obozie szkoleniowym Euroweek – Szkoła Liderów zorganizowanym przez Europejskie Forum Młodzieży.

Relację z wyjazdu nadesłał Arkadiusz Młyński z ZS w Otrębusach
Wzorem ubiegłego roku zorganizowany został dla 25 uczniów gimnazjum w Otrębusach wyjazd na obóz szkoleniowy: „EuroWeek – Szkoła Liderów”, przygotowany przez Europejskie Forum Młodzieży. Nasza młodzież pod opieką nauczycielek języka angielskiego: Arlety Kowalskiej i Katarzyny Woźniakowskiej  spędziła niezapomniane chwile w malowniczo położonej  górskiej miejscowości na Ziemi Kłodzkiej – Długopołe Zdrój od 26 do 30 kwietnia 2013.
 
Program„EuroWeek – Szkoła Liderów” obejmował 4 bloki tematyczne:„Europa i kraje wolontariuszy”, „Praca w grupie”, „Kultura, taniec i muzyka”, „Zabawy z wolontariuszami”. Zajęcia były prowadzone w języku angielskim przez szkoleniowców i wolontariuszy EFM z wielu krajów świata m.in. z Francji, Niemiec, Austrii, Rumunii, Dominikany, Litwy, Łotwy, Indonezji i Turcji. Różniliśmy się bardzo i to było piękne. Otrzymaliśmy bezpłatną lekcję tolerancji. Wszystkich nas połączyła ogromna przyjaźń.
 
Uczniowie zawarli także znajomości z rówieśnikami z całej Polski. Oprócz uczestnictwa w pomysłowo prowadzonych zajęciach mieli okazję zwiedzić okolicę i zdobyć szczyt Góry Iglicznej. Mimo, że pogoda nie dopisywała uśmiech nie znikał z twarzy. Wszyscy świetnie się bawili na energizer’ach , wszelkiego rodzaju zabawach, tańcach i ciekawych prezentacjach o kulturze innych państw i narodów. Największym wyzwaniem okazało się zadanie pn. Mission Impossible, w którym uczniowie wspólnymi siłami mieli podołać dziesięcciu, wydawać by się mogło, niewykonalnym zadaniom. Śmiechu było co niemiara!
 
Uczniowie oprócz oczywistych korzyści płynących z udziału w tym obozie, czyli przede wszystkim umiejętności komunikowania się w języku angielskim, nabrali także pewności siebie. Wszyscy zauważyli jak ważna, a często niedoceniana, jest praca w grupie dla wspólnego celu. Dowiedzieli się także co to jest wolontariat i jak można pomagać innym. To z pewnością będzie procentowało w przyszłości.