W sobotę 8 sierpnia 2015 r. sołectwo Koszajec zaprasza na „Święto pszczoły”. Jest to kolejna inicjatywa w ramach projektu "Misja Pszczoła - Misja Ptak" dofinansowanego ze środków FIO Mazowsze Lokalnie.


W ramach projektu pn. "Misja Pszczoła - Misja Ptak" realizowanego w Koszajcu odbyły się już warsztaty tworzenia budek dla ptaków. 52 osoby pod okiem ornitologa AdamaTarłowskiego budowały budki, które zawisną na okolicznych drzewach. W sobotę 8 sierpnia w godz. 17-20 w Zielonym Zakątku w Koszajcu odbędzie się  „Święto Pszczoły” w ramach którego przewidziane jest spotkanie z pszczelarzem Antonim Tarłowskim. W programie jest też m.in. obserwacja pszczół, wsadzanie bylin, animacje dla dzieci, wspólne malowanie wielkiej łąki, tworzenie domków dla murarek.


– Kiedyś wieś kojarzyła się ze śpiewem ptaków, bzykaniem pszczół, bogatą roślinnością, teraz to się bardzo zmienia. Bliskość autostrady zagraża przyrodzie Koszajca. Bez pszczół rośliny obcopylne nie wydają prawie w ogóle owoców i nasion, a gatunki o niewystarczającym stopniu samopylności wydadzą plony od trzydziestu do siedemdziesięciu procent niższe. Coraz więcej zawdzięczamy pszczołom: miód, mleczko, pyłek, wosk, pierzga, jad, propolis. Szczególnie jest to istotne dzisiaj, kiedy istnienie pszczół jest zagrożone. Stąd pomysł na aplikowanie o środki  w ramach FIO Mazowsze Lokalnie i napisanie projektu, pn. "Misja Pszczoła - Misja Ptak"  –  mówi Anna Łukawska-Adamczyk z Koszajca. – Spotkania na temat pszczół oraz ptaków są okazją do edukacji pozaformalnej na terenie naszej gminy. To ważne, aby mieszkańcy wiedzieli, że sztuczne nawozy nie są dobrym kierunkiem, że nie trzeba uciekać przed pszczołami, że guma do życia wyrzucona na trawnik może zabić ptaki – dodaje.

Także w ramach projektu, 26 sierpnia o 18 w Koszajcu, odbędzie się pokaz filmu o ptakach, któremu będzie towarzyszył komentarz ornitologa Adama Tarłowskiego.