Piękna jesienna aura zachęciła mieszkańców do przybycia i wspólnego świętowania. Były oficjalne uroczystości i piknik harcerski na rynku w Brwinowie. Tak mieszkańcy gminy Brwinów obchodzili 96. rocznicę odzyskania niepodległości.


Uroczystości  tradycyjnie rozpoczęła msza święta w kościele św. Floriana, odprawiona przez ks. Arkadiusza Śledzika w intencji Ojczyzny i poległych bohaterów. Potem uroczystości przeniosły się pod Pomnik Niepodległości. Wśród zgromadzonych nie zabrakło przedstawicieli środowisk kombatanckich, delegacji powiatu pruszkowskiego, szkół, organizacji harcerskich, stowarzyszeń i partii politycznych. Burmistrz Arkadiusz Kosiński w swoim przemówieniu przypomniał postać wielkiego patrioty Feliksa Nowosielskiego. W tym roku obchodzono 150. rocznicę śmierci urodzonego w Brwinowie powstańca z 1830 roku. Publikację autorstwa Feliksa Nowosielskiego „O kształceniu serca” otrzymali uczestnicy uroczystości.

Głos zabrał także przewodniczący Rady Miejskiej w Brwinowie Sławomir Rakowiecki, a list skierowany do władz samorządowych i mieszkańców w imieniu starosty Elżbiety Smolińskiej odczytała przewodnicząca Rady Powiatu Pruszkowskiego Urszula Wojciechowska.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem przyszedł czas na harcerski piknik. Harcerze stanęli na wysokości zadania i na brwinowskim rynku zbudowali miasteczko z namiotami, w których przygotowano wiele atrakcji. Były gry i zabawy dla dzieci, konkurs plastyczny, strzelnica, instruktaż pierwszej pomocy i wiele innych niespodzianek. Harcerze, dzielnie wspomagani przez rodziców przygotowali dla uczestników pyszne ciasta, chleb ze smalcem, gorącą grochówkę i żurek.

Organizator pikniku – Chorągiew Stołeczna ZHP Hufiec Pruszków – otrzymał dotację w ramach wspierania działalności pożytku publicznego przez gminę Brwinów.