Brwinowianie będą obchodzić Święto Narodowego Trzeciego Maja, odwołując się przede wszystkim do tradycji historycznych. W programie imprez popołudniowych pojawią się nawiązania do przypadającego w kolejnym dniu święta patronalnego strażaków.


„W imię Boga, w Trójcy Świętej jedynego” – tak rozpoczyna się preambuła konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 r. Od mszy świętej w intencji Ojczyzny rozpoczną się też brwinowskie obchody święta narodowego. Zostanie ona odprawiona w kościele pw. św. Floriana o godz. 10.30. Po mszy nastąpi przemarsz pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości pod pomnik Niepodległości. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego, przemówieniach i złożeniu kwiatów będzie okazja do dalszego świętowania. Popularne utwory - polskie pieśni patriotyczne z XVIII w. i późniejsze – wykona wokalista, tenor Rafał Grozdew. Akompaniować mu będą: Marta Maślanka na cymbałach, Małgorzata Szarlik-Woźniak na skrzypcach i Maciej Kierzkowski na gitarze i instrumentach perkusyjnych. Organizatorem koncertu jest Fundacja Akademia Profil, która otrzymała na ten cel dotację w ramach wspierania przez gminę Brwinów działalności pożytku publicznego.

Ochotnicza Straż Pożarna w Brwinowie organizuje swój dzień otwarty 3 maja od godz. 12. W programie są m.in. pokazy ratownictwa medycznego oraz prezentacja wozów bojowych i sprzętu pożarniczego. Będzie można zwiedzić izbę pamięci OSP w Brwinowie oraz skosztować strażackiej grochówki.

Do patrona strażaków  nawiązuje także rodzinna wycieczka rowerowa św. Floriana organizowana przez Stowarzyszenie Projekt Brwinów. Więcej informacji: http://brwinow.pl/index.php/2024-wycieczka-rowerowa-sw-floriana