„Tworzy się umundurowaną Straż Miejską w Brwinowie” – takie słowa rozpoczynają tekst zarządzenia burmistrza gminy Brwinów, które zostało wydane 25 października 1991 r. Brwinowska Straż Miejska świętuje w tym roku swoje 20-lecie i z tej okazji w najbliższą niedzielę 30 października organizuje swój dzień otwarty, zapraszając do Organistówki przy ul. Rynek 14 w Brwinowie na prezentację swojego wyposażenia i projekcje filmów o tematyce bezpieczeństwa. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w konkursach plastycznych, sfotografować się w czapce strażnika i poznać bliżej pracę strażników. Jest ona bardzo urozmaicona – zdarzają się akcje zatrzymywania przestępców i dramatyczne pościgi...


Na terenie gminy Brwinów działają wspólne patrole policji i Straży Miejskiej. Mają za zadanie przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców poprzez egzekwowanie przepisów dotyczących ograniczenia prędkości oraz tonażu. Patrole pojawiają się w najbardziej newralgicznych miejscach i już przynoszą pozytywne efekty. Okazuje się, że pomagają nie tylko w walce z piratami drogowymi, a ich interwencje nie ograniczają się jedynie do pouczenia lub mandatu.

Podczas jednej z rutynowych kontroli, w niedzielę 23 października, w późnych godzinach wieczornych, patrol zatrzymał w Otrębusach samochód na grodziskich numerach rejestracyjnych. Uwagę funkcjonariuszy zwróciło dziwne zachowanie kierowcy oraz dwóch pasażerów. Badania alkomatem potwierdziły podejrzenia, że wszyscy znajdują się pod wpływem alkoholu. W celu bezpiecznego wylegitymowania cudzoziemców i dokonania kontroli wnętrza pojazdu wezwano dodatkowy patrol. Jeden z pasażerów usiłował ukryć w samochodzie torebkę z białym proszkiem. Testy potwierdziły później, że była to amfetamina. Drugi  pasażer próbował ucieczki, ale został obezwładniony przez funkcjonariusza drogówki oraz strażnika miejskiego. Podczas przeszukania stawiającego opór kierowcy znaleziono przy nim torebkę z suszem roślinnym. Mężczyźni zostali zatrzymani.

Ta udana interwencja to jeden z przykładów wielu działań, prowadzonych przez brwinowską Straż Miejską.