Brwinów, będący członkiem Związku Miast Polskich, włącza się do ogólnopolskiej akcji zbierania podpisów pod projektem ustawy zmieniającej zasady finansowania samorządów. Jak obliczają eksperci, wskutek decyzji władz centralnych samorządy w całej Polsce tracą każdego roku co najmniej 8 mld zł.

Zmiany prawa w latach 2005–2011 były niekorzystne dla polskich samorządów: spowodowały zmniejszenie ich dochodów  własnych, przekazały im nowe zadania albo rozszerzyły zakres dotychczas realizowanych zadań bez odpowiednich zmian w dochodach. Samorządowcy szacują, że łączny ubytek w dochodach gmin, powiatów i województw wynosi co najmniej 8 mld zł w skali roku.

Nie zrekompensowano samorządom zmniejszenia ich dochodów: najpoważniejsze negatywne skutki finansowe wynikają ze zmian w systemie podatku dochodowego od osób fizycznych, uchwalonych przez Sejm w latach 2006 i 2007. Do samorządów trafia coraz mniej środków, a jednocześnie – coraz więcej nowych zadań. Dlatego w projekcie przygotowanym przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej proponowane jest przywrócenie zasady rekompensowania ubytków w dochodach własnych jednostek samorządu terytorialnego, zgodnie z gwarancjami konstytucyjnymi. Przesunięcie pieniędzy z budżetu centralnego do budżetu samorządów umożliwiłoby utrzymanie tempa rozwoju polskich gmin, powiatów i województw. – W przypadku Brwinowa widać wyraźnie, jaką szansą dla rozwoju gmin są projekty unijne. Realizacja „Czystego życia” zmierza powoli ku końcowi, ale musimy już teraz myśleć o perspektywie finansowej 2014-2020. Aby móc realizować śmiałe przedsięwzięcia, potrzebny jest jednak odpowiednio wysoki wkład własny. Gdyby zostały przegłosowane proponowane zmiany w ustawie o dochodach samorządu terytorialnego, skorzystaliby na tym wszyscy mieszkańcy naszej gminy – mówi burmistrz Arkadiusz Kosiński. Organizatorzy akcji podkreślają też, że powstrzymanie spadku poziomu inwestycji lokalnych i regionalnych zapewni większe wpływy do budżetu państwa z podatku VAT i podatków dochodowych, które generują inwestycje rozwojowe. Wpłynie to korzystnie na poziom życia obywateli i ich wspólnot.

Koordynatorem akcji zbierania podpisów w Brwinowie został radny Zbigniew Kurządkowski. Informacje o datach i miejscach zbierania podpisów będą publikowane na stronie brwinow.pl. Osoby, które chciałyby włączyć się do akcji jako wolontariusze proszone są o kontakt mailowy pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Drogą mailową będzie też można otrzymać plik PDF, który ułatwi zbieranie podpisów wśród rodziny, sąsiadów, przyjaciół. Akcja trwa do 30 września 2012 r.