Słoneczna pogoda sprzyja integrowaniu się społeczności lokalnych. Mieszkańcy gminy Brwinów organizują wspólne akcje sprzątania, sąsiedzkie grillowania, pikniki i zabawy dla dzieci. 23 maja 2015 r. mieszkańcy Koszajca spotkali się, by wspólnie świętować Dzień Sąsiada.  


Dzień Sąsiada to święto obchodzone w wielu krajach w ostatni wtorek maja. Inicjatywa integracyjnych spotkań sąsiedzkich zapoczątkowana przez Europejską Federację dla Lokalnej Samorządności jest dobrze znana mieszkańcom sołectwa Koszajec. Po raz kolejny wspólnymi sąsiedzkimi siłami zorganizowali oni popołudnie pełne atrakcji, podczas którego dorośli prezentowali m.in. swoje umiejętności aktorskie i wokalne, a dzieci oficjalnie otworzyły koszajecki plac zabaw. O tym, jak świętował Koszajec, można przeczytać w relacji Anny Łukawskiej-Adamczyk:

Początkowo pogoda nie rozpieszczała. Padający deszcz zasmucił organizatorów oraz wyczekujące na ten dzień dzieci. Mieszkańcy się jednak nie poddali. Mimo niesprzyjającej aury koszajeckie maluchy dokonały oficjalnego otwarcia placu zabaw w Koszajcu. Nie zabrakło również pokazów artystycznych: Giulia Ferrario zaprezentowała swój talent wokalny, natomiast Monika Galus, Marian Galus i Przemysław Jędrasik talent aktorski, wspaniale odgrywając scenkę sąsiedzką na podstawie wierszowanej bajki Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł”. Po przedstawieniu wszyscy przybyli goście wzięli udział w licznych zabawach i konkursach. Wśród fundatorów nagród dla wszystkich śmiałków był m.in. brwinowski sklep TOP MARKET.
 
Podobnie jak w roku poprzednim odbyło się sąsiedzkie przeciąganie liny trwało ono jednak krótko, ponieważ w Zielonym Zakątku wybuchł pożar. Na szczęście okazało się, że była to część pokazu Ochotniczej Straży Pożarnej z Moszny. Druhowie w kilka minut poradzili sobie z żywiołem, a później odpowiadali na dociekliwe pytania dzieci. Po prezentacji zarówno dzieci, jak i dorośli ustawili się w długiej kolejce do wozu strażackiego, a wszystko po to, aby chociaż przez chwilę dotknąć ogromnej kierownicy.
 
Na mieszkańców czekały kolejne atrakcje, m.in. warsztaty kuglarskie, oparte na idei pedagogiki cyrku i pedagogice zabawy przeprowadzone przez doświadczonych animatorów oraz pokaz pierwszej pomocy przygotowany przez harcerzy z Hufca Pruszków.
 
Po tak wielu atrakcjach przyszedł czas na odpoczynek i integrację przy ognisku. Mieszkańcy odśpiewali piosenkę o Koszajcu autorstwa Mariusza Baranowskiego, bawili się w kalambury, tańczyli itd. Do udziału w Dniu Sąsiada zaproszony został m.in. Starosta Powiatu Pruszkowskiego Zdzisław Sipiera, który ze względu na inne zobowiązania nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu, wystosował jednak list, w którym gratulował mieszkańcom inicjatywy i ogromnego zaangażowania w pracę na rzecz swojej miejscowości.

Fot. A. Gontarczyk