Wacław Kowalski zagrał w ponad 100 filmach i sztukach teatralnych, ale największą popularność zdobył dzięki roli Pawlaka w kultowym filmie „Sami swoi”. Z okazji setnej rocznicy jego urodzin gmina Brwinów obchodzić będzie rok 2016 jako Rok Wacława Kowalskiego. Imprezy i wydarzenia z tym związane trwać będą od maja do października.
 
Wacław Kowalski sprowadził się do Brwinowa na początku lat 50. Mieszkał tutaj aż do śmierci i dziś spoczywa na tutejszym cmentarzu. Niezapomniane są jego role: był jednym z najpopularniejszych polskich aktorów. Zadebiutował niewielką rolą w filmie „Zakazane piosenki”, ale sławę i uznanie przyniosła mu rola Kazimierza Pawlaka w filmowym cyklu "Sami swoi", "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć". Zagrał w ponad 100 filmach i serialach (wystąpił m.in. w roli dozorcy Popiołka w serialu "Dom") i przez wiele lat występował na scenach teatrów w Warszawie – w Klasycznym, Polskim i Na Woli. W 1988 r. aktor otrzymał "Wiktora" dla najpopularniejszej postaci TVP.
 
Gmina Brwinów postanowiła uczcić setną rocznicę jego urodzin m.in. poprzez organizację wydarzeń kulturalnych. Inauguracja Roku Wacława Kowalskiego planowana jest 2 maja. Aż do października spodziewać się można koncertów, spotkań, wystaw, publikacji, projekcji filmowych oraz ciekawych wydarzeń w przestrzeni publicznej. Trwałym śladem po tegorocznych obchodach będzie też mural, który powstać ma przy istniejącym już rondzie Wacława Kowalskiego – w jednym z najbardziej uczęszczanych punktów Brwinowa. Pomysłów nie brakuje. Nad ich realizacją pracuje już społeczny komitet obchodów. W jego skład weszli zarówno przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury oraz Urzędu Gminy, na czele z burmistrzem Arkadiuszem Kosińskim, jak też radni oraz reprezentanci stowarzyszeń i fundacji z terenu gminy (Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa, Stowarzyszenie Projekt Brwinów, Fundacja Wieś Wie Jak, Stowarzyszenie Teatr na Pustej Podłodze).