Gmina Brwinów ogłosiła przetarg na kapitalny remont zabytkowego dworku Zagroda, który mieści się przy ul. Grodziskiej 57. Prace mają potrwać do listopada 2015 roku.

Dworek Zagroda został wybudowany w latach 1905-1910 przez Zygmunta Bartkiewicza, pisarza i felietonistę, który zamieszkał w Brwinowie ze swoją drugą żoną, malarką Eugenią Glanc. Od 1975 r. swoją siedzibę ma tutaj Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa. Jego władze doprowadziły do wpisania Zagrody do rejestru zabytków: dworku – w 1974 r., a parku – w 2002 r. W gościnnej Zagrodzie imprezy organizują: Gminny Ośrodek Kultury, brwinowskie stowarzyszenia, harcerze oraz uczniowie szkół.

Zakres robót budowlanych obejmie m.in. prace wokół budynku związane z wymianą ogrodzenia, remontem rzeźb kamiennych oraz studni, a także roboty na zewnątrz i wewnątrz budynku, które będą prowadzone na wszystkich kondygnacjach. W przetargu ujęte jest też m. in. uzupełnienie i malowanie tynków, remont ścian fundamentowych, schodów oraz dachu, oczyszczenie elementów zdobień zewnętrznych, cyklinowanie wraz z zabezpieczeniem parkietu na parterze i piętrze, wymiana podłogi drewnianej na poddaszu i schodów drewnianych, wymiana oraz renowacja stolarki okiennej i drzwiowej.

Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa już przygotowuje się do remontu – konieczna będzie „wyprowadzka” na czas jego trwania. Powrót do Zagrody planowany jest na IV kwartał przyszłego roku.

Całość prac została opracowana i uzgodniona z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Gmina liczy na dofinansowanie z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2015, Dziedzictwo kulturowe - Ochrona zabytków.
Wykonawcy mogą składać oferty do 3 listopada 2014 r.