Konferencja „Daję dobry przykład – dbam o bezpieczeństwo”, która odbyła się w Zespole Szkół nr 1 w Brwinowie 25 września 2013 r., była jednym z elementów projektu „Bezpieczna Jedynka”. Te działania zmierzają do poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w szkole i poza nią.

W Zespole Szkół nr 1 w Brwinowie podjęto już szereg działań w ramach projektu. Nowy monitoring oraz dwóch zatrudnionych do jego obsługi recepcjonistów czuwają nad bezpieczeństwem na terenie szkoły. Trzydzieści sześć kamer wewnątrz oraz na zewnątrz budynku działa prewencyjnie. System pozwala na obserwację zdarzeń w czasie rzeczywistym, a także przejrzenie zapisów archiwalnych, wykonanie zbliżeń i identyfikację osób.

Uczniowie gimnazjum mogą bezpiecznie przechowywać swoje rzeczy w szatni: nie tylko kurtki i obuwie, ale także podręczniki i pomoce naukowe, które bardzo obciążały uczniowskie plecaki. Nowy rok szkolny dzieci rozpoczęły z szafkami zamykanymi na zamki szyfrowe. Otrzymali je wszyscy gimnazjaliści. W projekcie „Bezpieczna Jedynka” pomyślano również o najmłodszych uczniach. Dla nich szkoła wprowadzi program „Przyjaciele Zippiego”. Najpierw zostali przeszkoleni wychowawcy klas. Samodzielnie będą mogli poprowadzić dla dzieci  lekcje poświęcone m.in. funkcjonowaniu w grupie rówieśniczej, radzeniu sobie z agresją i utratą bliskiej osoby.

Nie mniej ważne jak zapewnienie bezpieczeństwa w szkole jest bezpieczeństwo poza nią. Dobry przykład i czujność dorosłych mają kluczowe znaczenie. Krótkie prezentacje gości zaproszonych pokazywały przykłady takich działań, np. przedstawiciel straży pożarnej opowiadał o zagrożeniu czadem i prezentował urządzenia pozwalające na szybkie wykrycie tego trującego gazu, który może ulatniać się z domowych piecyków. Dyrektor warszawskiego rejonu PKP PLK zaprezentował założenia projektu „Bezpieczny przejazd”. Aż 98% wypadków na przejazdach powodowanych jest przez nieostrożność kierowców.

To nie koniec działań na rzecz bezpieczeństwa. Temu tematowi będzie poświęcony zbliżający się festyn szkolny w ZS nr 1 w Brwinowie. W sobotę 5 października będzie można odświeżyć wiedzę z zakresu bezpiecznego zachowania na drodze. W programie jest też przygotowany przez uczniów pokaz „mody odblaskowej”.

Projekt „Bezpieczna Jedynka” znalazł się wśród 35 najlepszych projektów z całej Polski, które w tym roku uzyskały środki przyznawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”. Całkowita wartość projektu wynosi 170.305,68 zł, a kwota dofinansowania sięga 99.958 zł.

View the embedded image gallery online at:
https://brwinow.pl/2060-razem-bezpieczniej.html#sigProIddb978413c6