W sobotę 6 czerwca 2015 r. Lokalna Grupa Działania „Zielone Sąsiedztwo” zaprasza mieszkańców Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów do Podkowy Leśnej. Specjalne atrakcje czekają na najmłodszych.
 
Lokalna Grupa Działania „Zielone Sąsiedztwo” przygotowała przegląd projektów zrealizowanych w Podkowie Leśnej i Brwinowie ze wsparciem ze środków PROW 2007-2013. Z dotacji skorzystały obie gminy (Brwinów i Podkowa Leśna), stowarzyszenia, przedsiębiorcy. Świetlica OWCA w Owczarni, remont Toeplitzówki i nowy chodnik w ulicy Przejazdowej w Otrębusach, szlak „Poznaj Brwinów”, projekt „Brwinowskie Glinianki”, publikacja książki „Podróże do Brwinowa”, remonty budynków OSP w Mosznie i Biskupicach oraz projekt „Mniej barier”, udostępniający budynki użyteczności publicznej dla osób niepełnosprawnych, to tylko niektóre przykłady wykorzystania środków PROW przez gminę Brwinów. Prezentacja wszystkich projektów zaplanowana jest między godziną 12 a 12.30 w Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich przy ul. Świerkowej 1 w Podkowie Leśnej.

Jednym z działań LGD Zielone Sąsiedztwo jest prowadzona od kilku lat akcja „Wspieramy pszczoły”. W godz. 10-14 będzie można spotkać się z członkami Koła Pszczelarzy z Grodziska Mazowieckiego. Mieszkańcy otrzymają sadzonki roślin miododajnych, aby – jak mówi jedno z haseł tej akcji – zaprosić pszczołę do swojego ogrodu.

Specjalny program został przygotowany z myślą o najmłodszych. Od godz. 10 do 12 będą prowadzone warsztaty ekologiczno-muzyczne dla dzieci. Fundacja Musszelka zaprasza na przedstawienie „Drzewo Amrity, czyli opowieść z Indii o tym, jak mała dziewczynka uratowała las”. Będzie to wprowadzenie do kultury indyjskiej wraz ze wspólną zabawą w malowanie rąk henną. Tematyka ekologiczna zostanie zaakcentowana poprzez słowno-muzyczne opowieści o dzikich pszczołach i pszczołach samotnicach oraz wspólne szukanie odpowiedzi na pytanie: Po co nam i światu drzewa? – Utkamy sieci życia, sieci połączeń ekosystemowych, i odkryjemy, jak na co dzień możemy dbać o drzewa – zachęcają organizatorzy.

Ciekawą propozycją dla wszystkich będą tańce w kręgu, prowadzone przez instruktorkę Annę Abramowicz-Kalińską. Dzięki jej wskazówkom i choreografii można się przekonać, że tańczyć może każdy.

Władze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Zielone Sąsiedztwo” podkreślają, że najcenniejszym bogactwem i szansą rozwoju są ludzie, gotowi wziąć odpowiedzialność za realizowane zadania, poświęcić budowaniu dobra wspólnego swoją energię, czas i zaangażowanie:

W roku 2015 LGD przystępuje po raz kolejny do konkursu na wybór Lokalnej Strategii Rozwoju, aby w imieniu mieszkańców pozyskać środki z Unii Europejskiej z PROW 2014-2020 na wspólne działania doprecyzowane w dokumencie opracowywanym w nadchodzących miesiącach.
Serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkie osoby, instytucje i środowiska, którym zależy na dynamicznym, planowym rozwoju, na uwspólnieniu działań na rzecz podnoszenia jakości życia i na wsparciu oddolnych inicjatyw integrujących mieszkańców i budujących dobro wspólne.