Właściciele psów powinni zapewnić swoim czworonogom odpowiednie warunki, m.in. karmę, wodę i ochronę przed zimnem. Obowiązkowe jest coroczne szczepienie przeciw wściekliźnie. Mieszkańcy gminy Brwinów mogą bezpłatnie zachipować swoje psy, natomiast do 15 marca powinni zapłacić roczną opłatę w wysokości 50 lub 30 zł.  


Akcja bezpłatnego chipowania psów jest częścią realizowanego w gminie Brwinów „Programu zapobiegania bezdomności zwierząt”.  Zachipowanie psa upoważnia do wnoszenia niższej opłaty za jego posiadanie (30 zł zamiast 50 zł). Wszczepiony chip nie daje wprawdzie 100% gwarancji na odnalezienie zabłąkanego zwierzęcia,  gdyż nie pozwala na „namierzanie” zguby (nie działa jak GPS, nie lokalizuje psa), ale z pewnością pozwoli na jego szybszy powrót do domu: właściciel zostanie powiadomiony o jego odnalezieniu.

Chip to małe urządzenie elektroniczne wielkości ziarnka ryżu, umieszczane tuż pod skórą zwierzęcia
na grzbiecie lub karku. Zabieg odbywa się przy pomocy igły do robienia zastrzyków i jest odczuwany przez zwierzę jak każdy inny zastrzyk. Za pomocą czytnika, jaki posiadają m.in. lekarze weterynarii i straże miejskie, można odczytać informacje o właścicielu zwierzęcia i nawiązać z nim kontakt. Gmina współpracuje z lekarzami weterynarii oraz Polskim Towarzystwem Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt.