W sobotę 6 września 2014 roku w Brwinowie został zorganizowany rajd historyczny przybliżający historię Września ’39. Uczestnicy rajdu odpowiadali na pytania związane z historią bitwy brwinowskiej z 1939 roku.


Piesze i rowerowe drużyny wzięły udział w sobotnim rajdzie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 27. Pułku Ułanów z Żyrardowa. Wyposażeni w mapy i informacje na temat bitwy pod Brwinowem zawodnicy wyruszyli na trasę. W mieście zostały utworzone specjalne stanowiska oznaczone biało-czerwonymi flagami, w których umundurowani członkowie stowarzyszenia sprawdzali wiedzę na temat znajomości lokalnej historii. Kto dokładnie zapoznał się z treścią przygotowanej ulotki, nie miał problemu z odpowiedzią na pytanie np. o kierunki natarcia 28 DP, o zaangażowanie ludności cywilnej w przebieg bitwy, o szpital polowy w Pałacu Wierusz-Kowalskich i znaczenie bitwy pod Brwinowem dla wojny obronnej 1939 roku.

Uczestnicy rajdu zatrzymali się przed krzyżem kolejarskim w pobliżu ronda im. Wacława Kowalskiego, następnie udali się pod pomnik poświęcony żołnierzom 36 pp Legii Akademickiej, na skrzyżowanie ulicy Pszczelińskiej z ulicą Stalową i w pobliże ronda im. Feliksa Nowosielskiego. Tym samym poznali dwa główne kierunki natarcia I i II baonu 36 pp Legii Akademickiej: na Otrębusy i Kanie oraz wzdłuż torów kolejowych na Parzniew. Ostatnim przystankiem na trasie rajdu był Park Miejski im. 36 pp Legii Akademickiej oraz oddanie hołdu poległym przy pomniku na Rynku.  

Ułani przygotowali wiele atrakcji: chętnie pozowali do zdjęć w mundurach z czasów II wojny światowej, prezentowali uzbrojenie i opowiadali o swej pasji. Lekcja historii na świeżym powietrzu spodobała się wszystkim uczestnikom rajdu. Finał odbył się w dworku Zagroda, gdzie przy ognisku rozdano pamiątkowe dyplomy i Rocznik Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii im. 27. Pułku Ułanów.

Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 27. Pułku Ułanów otrzymało na organizację raju historycznego dotację z budżetu gminy Brwinów.