Cykl wydarzeń związanych z majowym świętem Bibliotekarzy i Bibliotek rozpoczęła 7 maja 2015 roku uroczystość odsłonięcia portretu Wacława Wernera – patrona Biblioteki Publicznej w Brwinowie.
 

Biblioteka przy ul. Grodziskiej wypełniła się gośćmi zaprzyjaźnionymi od lat z tą instytucją. Wszystkich serdecznie powitała Grażyna Nowocień – dyrektor Biblioteki Publicznej w Brwinowie. Okazją do spotkania było odsłonięcie portretu patrona biblioteki Wacława Wernera, który znajduje się w jednej z sal bibliotecznych. Dokonali go burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński oraz wnuczki Wacława Wernera – Maria Werner-Mickiewicz i Małgorzata Wittels. Przybyli wspominali prof. Wernera jako aktywnego społecznika, otwartego na potrzeby innych, wymagającego, ale też z dużym poczuciem humoru.

Portret Wacława Wernera, namalowany techniką olejną powstał w Pracowni ARTEFAKT państwa Anny i Piotra Łukasiewiczów w Podkowie Leśnej.
 
Imię Wacława Wernera nadano Bibliotece Publicznej w Brwinowie w 2011 r. Pomysłodawcami byli brwinowscy społecznicy. Wacław Werner był znanym profesorem fizyki, społecznikiem, pochodzącym z warszawskiej rodziny przemysłowców, który w czasach okupacji przechował w swoim domu w Brwinowie preparat radowy. W latach 1920-1930 udostępnił swój dom przy ulicy Słonecznej w Brwinowie na potrzeby szkoły powszechnej. W czasie okupacji hitlerowskiej Wacław Werner uczył fizyki na kompletach w Warszawie i w Brwinowie. Willa przy ulicy Słonecznej była też punktem wymiany prasy podziemnej. Po śmierci profesora rodzina zdecydowała o przekazaniu części środków pochodzących ze sprzedaży obrazów na rzecz powiększenia księgozbioru brwinowskiej biblioteki.

Wydarzenie to zostało uwiecznione przez Adama Gzyrę, męża wnuczki profesora Wernera, autora wielu filmów dokumentalnych z życia gminy.
Uczestnicy uroczystości otrzymali pamiątkową plakietkę „Przyjaciel Biblioteki, Brwinów” wykonaną wg projektu Doroty Płóciennik (Galeria Pomysłów Pasja).
 
W związku z obchodzonym w dniu 8 maja Dniem Bibliotekarza i Bibliotek burmistrz Arkadiusz Kosiński złożył pracownikom serdeczne życzenia dziękując za popularyzację książek i czytelnictwa. Na maj w bibliotekach zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń: konkursy, kiermasze książek, spotkania autorskie. Więcej informacji: biblioteka.brwinow.pl