Na książkę „Podróże do Brwinowa” składa się dziesięć niezwykłych reportaży, które opowiadają o ludziach związanych z gminą Brwinów. Spotkanie z ich autorami odbyło się 3 lutego 2014 r. w Gminnym Ośrodku Kultury.

Pomysł na książkę zrodził się wiosną 2013 roku, kiedy Fundacja Projektor Kultury zgłosiła się z propozycją wydania reportaży dotyczących gminy Brwinów w ramach cyklu Biblioteki Polskiej XXI wieku - Złotej Kolekcji Małych Ojczyzn. Po wybraniu tematów dziennikarze współpracujący z najbardziej poczytnymi tytułami prasy ogólnopolskiej spędzili w Brwinowie kilka tygodni zbierając materiały do książki.

„Podróże do Brwinowa” to także nazwa projektu, który otrzymał dofinansowanie ze środków PROW. Gmina Brwinów złożyła wniosek za pośrednictwem LGD Zielone Sąsiedztwo w ramach tzw. małych projektów i dostała na jego realizację 20 080,00 zł.

Książka została wydana pod koniec 2013 roku. O swoich doświadczeniach w pracy nad publikacją opowiadali obecni na spotkaniu autorskim Dariusz Wilczak – prezes Fundacji Projektor Kultury, długoletni szef działu krajowego „Newsweeka”, publicysta i reportażysta, Dariusz Koźlenko – wiceprezes Fundacji Projektor Kultury, dziennikarz „Ozonu”, „Dziennika”, „Newsweeka”, ostatnio związany z „Polityką” oraz Zofia Wojtkowska – pracowała kolejno w „Expressie Wieczornym”, „Wprost”, „Newsweeku”, obecnie znowu we „Wprost”. Współtwórcami ksiązki są Andrzej Stankiewicz, Bartosz Janiszewski, Przemysław Semczuk i Tomasz Zapert oraz fotograf Piotr Sadurski.

Twórcy podkreślali przede wszystkim jak ważne w całym projekcie były ich spotkania z ludźmi. To oni tworzą te ciekawe historie: ich życie, pasje, wydarzenia. – Przed napisaniem reportaży zastanawiałem się nad tym czy Brwinów, podobnie jak okoliczne miejscowości, jest sypialnią Warszawy? Zdecydowanie nie jest. Okazało się, że mieszka tu wielu wspaniałych ludzi, którzy działają na rzecz lokalnej społeczności i angażują się w to, co się w gminie dzieje – mówił Dariusz Wilczak.

Projekt pn. „Podróże do Brwinowa” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi IV Leader, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

View the embedded image gallery online at:
https://brwinow.pl/1937-podroze-do-brwinowa.html#sigProIde8be0c00ce