Zrzeszenie WiN Obwód Warszawa we współpracy ze szkołami organizuje po raz kolejny pomoc dla rodaków z Kresów. Zbiórki żywności prowadzone będą w ZS nr 1 i ZSO w Brwinowie do 4 grudnia.

Do udziału w akcji zachęca mjr Waldemar Kruszyński – inicjator i koordynator akcji:

Już od siedmiu lat obwód warszawski Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kombatanckiej organizacji podziemia niepodległościowego z okresu II konspiracji i przedstawiciele szkół mazowieckich z Warszawy, Brwinowa i Żyrardowa organizują w okresie przed świętami Bożego Narodzenia akcję „Paczka dla kombatanta ze Lwowa”.

Akcja polega przekazaniu zebranych kwot pieniężnych lub na zebraniu produktów żywnościowych i zapakowaniu ich w jednolite paczki, które przedstawiciele młodzieży wraz z wychowawcami przewożą następnie do Lwowa i we współpracy z konsulatem polskim przekazują w okresie świątecznym kombatantom i ich rodzinom.

Warto wspomnieć, że losy tych ostatnich Polaków na Kresach w okresie władzy sowieckiej w latach 1945 – 1991 były nie do pozazdroszczenia. Represje, szykany, zwolnienia z pracy, a często też syberyjskie łagry były ich dniem codziennym, tylko dlatego, że czuli się Polakami. Przed II wojną we Lwowie było 67,2% Polaków, obecnie jest ich poniżej 4%. A wobec rosnącego ukraińskiego nacjonalizmu i dzisiaj żyje się im nienajlepiej, zwłaszcza od chwili, kiedy niewypowiedziana wojna daje się Ukrainie we znaki.

Kresowym Polakom potrzebna jest nasza pomoc, zwłaszcza tym nielicznym kombatantom, gdyż są to ludzie wiekowi i najczęściej chorzy. Ofiarność, jaką możemy się wykazać, nie jest dla Nas zbytnim obciążeniem, a dla kombatantów, ich rodzin i coraz mniejszej tamtejszej Polonii, jest materialnym świadectwem, że Polska o nich pamięta!

Jeżeli chcesz pomóc kombatantom i Polonii ze Lwowa, Stryja, Drohobycza i Borysławia przygotuj paczkę (według załącznika) lub przekaż pewną kwotę pieniędzy grupie organizującej akcje w waszej szkole.


Mieszkańcy zainteresowani pomocą lwowiakom mogą przynosić artykuły spożywcze do recepcji ZS nr 1 w Brwinowie przy ul.. Piłsudskiego 11 do 4 grudnia.
Przykładowe artykuły do paczki:
1 kg ryżu
1 kg kaszy
1 kg mąki
1 kg cukru
olej kujawski
makaron
4 konserwy mięsne lub 2 większe (np. szynka)
puszka ananasów
puszka brzoskwiń
kostki rosołowe (np. Knorr)
czekolada duża
ptasie mleczko
ciastka (np. delicje lub jeżyki)
kawa rozpuszczalna
opakowanie herbaty ( np. w saszetkach)