Od 19 do 21 czerwca 2015 r. odbywać się będzie na terenie gminy Brwinów Festiwal Otwarte Ogrody. W bogatym programie znalazły się koncerty, wystawy, warsztaty artystyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi – w Brwinowie, Koszajcu, Otrębusach i Owczarni.

Piękne ogrody, na co dzień niedostępne i obojętne przechodniom, przez najbliższy weekend staną się gospodarzami niezwykłych wydarzeń kulturalnych. Wystawy, warsztaty i koncerty odbywać się będą także w przestrzeni publicznej. Mieszkańcy, którzy często traktują swoje miejscowości jako „sypialnie”, mogą – stając się uczestnikami Festiwalu Otwarte Ogrody – uświadomić sobie znaczenie historii i tradycji oraz odkryć możliwości, jakie daje nawiązanie więzi ze swoją „małą ojczyzną”. Goście będą mieli okazję do ciekawego spędzenia czasu: w programie brwinowskiego Festiwalu Otwarte Ogrody każdy znajdzie coś dla siebie.

Weekend zacznie się już w piątkowy wieczór, od wernisażu fotografii Zdzisława Beksińskiego. W sobotę w ciągu całego dnia na mapie festiwalowej znaleźć można aż sześć miejsc, w których odbywać się będą warsztaty artystyczne: malarskie, rzeźbiarskie, wikliniarskie, batiku, rękodzielnicze – całych rodzin, dzieci i dorosłych.  W programie są też ogrody przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach i rodzicach, a także... „psi ogród” dla właścicieli czworonogów. Festiwalowi goście niejednokrotnie będą stawali przed dylematem, który ogród wybrać! W sobotni wieczór w Owczarni będzie można słuchać arii w wykonaniu śpiewaczki operowej Anny Cymmerman i poezji recytowanej przez Dorotę Stalińską. W Brwinowie trwać będzie w tym czasie wieczór hiszpański: z muzyką, wykonywaną przez instrumentalistów oraz wokalistkę Maję Olenderek,  i z poezją recytowaną w tłumaczeniu własnym przez Leszka Engelkinga. Sobotni wieczór w Koszajcu wypełniony będzie tradycyjną muzyką: do tańca na dechach zagra Kapela Dorosza.

Niedziela będzie pełna będzie wydarzeń artystycznych: malarskie śniadanie na trawie w parku miejskim w Brwinowie nawiązywać będzie do obrazu Claude’a Moneta. „Opera w zieleni” w willi Wernerów czy koncert u państwa Laskowskich (w tym roku: zespół Dixie Warsaw Jazzmen) są już tradycyjnymi punktami programu Otwartych Ogrodów. Dołączą do nich w tym roku właściciele willi Szary Dworek, zapraszając na występ Chóru Wydartych Domom Kur i spotkanie z autorką „Stulecia Winnych” Ałbeną Grabowską. Brwinowski Festiwal Otwarte Ogrody przekracza też granice gminy: „Ogród zdrowia” mieścić się będzie w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej na pograniczu Podkowy Leśnej i Żółwina. Ostatnim punktem Festiwalu Otwarte Ogrody będzie spotkanie w Otrębusach: podróż do Sudanu z archeologiem Stefanem Jakobielskim, kierownikiem polskiej misji archeologicznej w Starej Dongoli.