Jeszcze tylko do 28 września 2014 roku można obejrzeć w Organistówce wystawę opowiadającą m.in. o bitwie pod Brwinowem, dzielnej postawie ludności cywilnej we wrześniu 1939 r., i historii Legii Akademickiej oraz dwie towarzyszące jej ekspozycje: prezentującą malarstwo Jarosława Wróbla i zdjęcia wykonane w czasie II wojny przez niemieckich fotografów.
 

Otwarcie wystawy w Organistówce odbyło się 14 września i było jednym z punktów tegorocznych obchodów Dni Brwinowa. Na szesnastu planszach pokazane zostały informacje m.in. o historii 36 pułku piechoty Legii Akademickiej, sytuacji w pierwszych dniach września 1939 r., walkach pod Brwinowem oraz postawie cywilnej ludności Brwinowa. Typowe uzbrojenie żołnierza piechoty prezentuje interesująca infografika, pozwalająca na identyfikację poszczególnych elementów wyposażenia. Wystawa dotyka też trudnych tematów: niemieckiego terroru, ekshumacji prowadzonej po bitwie oraz początków okupacji.
 
W gablotach umieszczone zostały cenne rodzinne pamiątki oraz znaleziska, wypożyczone przez okolicznych mieszkańców: Stanisława Rumianka, Andrzeja Mączkowskiego, Ryszarda Zalewskiego, Pawła Zdunka oraz Grzegorza Szczepańskiego. Dodatkowo Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej udostępniło plansze pokazujące malarskie nawiązania do wojny obronnej „Polski Wrzesień 1939 roku w malarstwie Jarosława Wróbla”, a brwinowski pasjonat historii Grzegorz Przybysz autentyczne zdjęcia wykonane w 1939 r. przez niemieckich fotografów.
 
Mieszkańcy Brwinowa odwiedzają wystawę, by bliżej poznać lokalną historię miasta, inni mają w pamięci przodków, którzy bronili Brwinowa 75 lat temu. Brwinowianie chętnie dzielą się z autorem wystawy, Grzegorzem Szczepańskim, swoimi wspomnieniami i spostrzeżeniami. Wystawa cieszy się również zainteresowaniem ze strony szkół. W księdze pamiątkowej pojawiają się kolejne wpisy: – Wielka pożyteczność historyczna upamiętnienia kampanii Września 1939 roku – takimi słowami zaczyna się jeden z ostatnich wpisów na kartach pamiątkowej księgi. – Wystawa bardzo interesująca. Patriotyzm dziś tak niewiele ceniony w całej okazałości historycznych wydarzeń. Lekcja historii młodym i starszym… ku pamięci i przestrodze – wpisała się kolejna osoba odwiedzająca ekspozycje.  
 
Zainteresowani historią, oprócz solidnej porcji wiedzy, otrzymują również cenne publikacje – książkę „Wspomnienie o bitwie pod Brwinowem”, w której zebrane przed kilku laty informacje zostały uzupełnione o rozdziały historyczne opracowane przez Longina Kaczanowskiego, a także DVD z filmem „Brwinowski wrzesień” w reżyserii Adama Gzyry.
 
Wystawę historyczną w Organistówce będzie można zwiedzać do 28 września br. w następujących dniach: poniedziałek w godz. 16-19, sobota w godz. 10-12, niedziela 21 i 28 września w godz. 10-13 oraz po umówieniu się (kontakt w sprawie zwiedzania: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22 738 26 29).
 
Wystawa przygotowana jest w związku z obchodami 75. rocznicy bitwy pod Brwinowem w ramach projektu „Pola Parzniewskie – szlak historyczno-przyrodniczy”. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.