28 sierpnia br. w siedzibie Matecznika Mazowsze odbyły się uroczyste obchody Święta Straży Miejskiej. Uroczystość była doskonałą okazją do uhonorowania pracy funkcjonariuszy straży miejskich i gminnych z gmin Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Nadarzyn, Milanówek i Ożarów Mazowiecki. 
 

Uroczystość poprowadził komendant straży miejskiej w Brwinowie, który na początku przedstawił krótką historię powstania straży miejskiej od czasów średniowiecza. Ciekawostką okazało się, ze strażnicy miejscy pełnili dawniej służbę przy domu burmistrza i dbali o jego bezpieczeństwo. Następnie wystąpił burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński, który w swoim przemówieniu podziękował strażnikom za trud i zaangażowanie w codzienną służbę oraz za pomoc, jaką niosą mieszkańcom.
 
Podczas uroczystości strażnikom wręczono wyróżnienia  oraz nominacje na wyższe stanowiska. Otrzymali je funkcjonariusze z Brwinowa, Grodziska Mazowieckiego, Jaktorowa, Milanówka, Nadarzyna i Ożarowa Mazowieckiego. Funkcjonariusze z gminy Brwinów otrzymali nominacje na stanowisko starszego specjalisty: Alicja Berska, Piotr Miszczyszyn oraz Marcin Sadowski. Wyróżnienia otrzymali:  st. insp. Marek Wodnicki,  st. insp. Janusz Bieniak,  st. insp. Grzegorz Janiszewski,  st. insp. Mieczysław Rogowy, st. insp. Rafał Boniecki, st. insp. Witold Russo.
 
W trakcie wręczenia nagród przedstawiciele władz poszczególnych gmin i miast dziękowali swoim pracownikom za to, że dbają o bezpieczeństwo mieszkańców. Życzyli im również wielu sukcesów, spokojnej i bezpiecznej służby oraz zadowolenia i ludzkiej życzliwości.
 
Po wręczeniu awansów i wyróżnień nadszedł czas na przemówienia. List starosty powiatu pruszkowskiego Zdzisława Sipiery odczytała radna powiatu pruszkowskiego Magdalena Beyer.
Swoje uznanie dla pracy strażników wyrazili m.in. Komendant Powiatowy Policji podinspektor Krzysztof Radzik, przewodniczący Rady Miejskiej w Brwinowie Sławomir Rakowiecki oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Ożarowa Mazowieckiego. Wszyscy podkreślali, jak bardzo ważna dla społeczeństwa jest praca strażników miejskich. Życzyli im satysfakcji i zadowolenia z wykonywanej służby oraz powszechnego szacunku ze strony społeczeństwa i mieszkańców.
 
Wszyscy zgromadzeni mieli okazję wysłuchać krótkiego koncertu orkiestry dętej OSP z Nadarzyna pod batutą kapelmistrza Mirosława Chilmanowicza. Zespół zaprezentował utwory Carlosa Santany oraz wiązankę największych przebojów muzyki z polskich seriali. Muzycy zagrali też polskie przebojów z lat dwudziestych i trzydziestych. Swój występ urozmaicili tańcem, a wśród instrumentów, jakie wykorzystali, pojawiła się maszyna do pisania oraz kowadło, co nadało prezentowanej muzyce ciekawy charakter. Udało im się zachęcić widzów do wspólnej zabawy. Ich występ uświetnił śpiew laureatki programu „Szansa na Sukces” Anny Judyckiej, która z towarzyszeniem orkiestry zaśpiewała kilka polskich utworów. Publiczność nagrodziła występ gromkimi brawami.

Na zakończenie uroczystości komendant straży miejskiej w Brwinowie podziękował zaproszonym gościom za przybycie. Pogratulował ponownie funkcjonariuszom straży miejskiej ora życzył wielu sukcesów i satysfakcji ze służby na rzecz społeczeństwa.