Na apel Instytutu Pamięci Narodowej oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, aby uczcić przypadający 27 września Dzień Państwa Podziemnego, odpowiedział Zespół Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie. Relacja przygotowana przez nauczycielkę jęz. polskiego Annę Wierzchowską-Goyke przedstawia działania podejmowane razem przez uczniów i nauczycieli.


25 września uczniowie ZSO na godzinach wychowawczych wykonywali znak Polski Walczącej oraz poznawali jego historię, by następnego dnia śpiewająco wypaść w sondzie. I tak też się stało. Na zdjęciach możemy podziwiać efekty plastyczne, zaś odpowiedzi uczniów (i innych przepytanych grup respondentów) pokazuje poniższe zestawienie.
Uczniowie, nauczyciele, urzędnicy oraz mieszkańcy Brwinowa musieli zmierzyć się z dwoma pytaniami przygotowanymi przez nauczycielki historii Magdalenę Kapuścińską-Urbaniak i Elżbietę Więch:
1. Co oznacza ten znak? ( pokazywano Znak Polski Walczącej)
2. Dlaczego Brwinów, Milanówek i Podkowę Leśną nazywano po powstaniu warszawskim Małym Londynem?

Już od 7.30 przed głównym wejściem szkoły czekały uczennice klas trzecich gimnazjum i liceum, by zadać pytania. Im młodsi, tym chętniej odpowiadali. Tym nieco starszym dziewczyny udaremniały ucieczkę. Strach był nieuzasadniony, gdyż z pierwszym pytaniem radzono sobie dobrze. Drugie pytanie często wymagało wyjaśnienia. Na szczęście prowadzące sondę dziewczyny są z historią Polski za pan brat.
Wyniki sondy:

Uczniowie: zapytanych 106 uczniów
Na pytanie 1 poprawnie odpowiedziało 106 uczniów, na pytanie 2 – 34 uczniów.
Nauczyciele: zapytanych 40 nauczycieli
Na pytanie 1 poprawnie odpowiedziało 37 osób, na pytanie 2 – 21 osób
Rodzice, mieszkańcy: zapytanych 27 mieszkańców
Na pytanie 1 poprawnie odpowiedziały 23 osoby, na pytanie 2 – 7 osób.
Pracownicy Urzędu Gminy Brwinów: zapytanych 16 osób
Na pytanie 1 poprawnie odpowiedziało 16 osób, na pytanie 2 – 10 osób.


Fot. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie