Koszajec to niewielkie sołectwo w gminie Brwinów. Jego mieszkańcy tworzą zintegrowaną społeczność i z powodzeniem realizują różne pomysły. Dobre praktyki działań sąsiedzkich stały się częścią materiałów edukacyjnych dla mieszkańców gminy Kazbegi w Gruzji.


Fundacja Civis Polonus w 2015 r. realizowała w Gruzji projekt Akademia Lokalnych Liderów Kazbegi, mający na celu zwiększenie aktywizacji obywatelskiej mieszkańców oraz wzmocnienie dialogu i współpracy władz z młodzieżą i lokalnymi liderami. Fundacji zależało na współpracy z aktywnymi ludźmi mieszkającymi w małych wsiach gminnych, wspieraniu ich kompetencji liderskich oraz na przekazaniu wiedzy w jaki sposób pracować i aktywizować społeczność lokalną.

- W listopadzie koordynatorka projektu Urszula Herbich zgłosiła się do nas z zapytaniem, czy w ramach tworzenia materiału edukacyjnego dla mieszkańców Kazbegi mogłaby opisać działania w Koszajcu. Dzięki temu dobre praktyki działań sąsiedzkich Koszajca są promowane w Gruzji – opowiada Anna Łukawska-Adamczyk z Koszajca.

Dzień Sąsiada, udział w Festiwalu Otwarte Ogrody, Święto Pieczonego Ziemniaka – to tylko niektóre z inicjatyw, które na stałe wpisały się do lokalnego kalendarza wydarzeń. Z powodzeniem działa Koszajecki Garaż Babski, gdzie odbywają się m.in. warsztaty rękodzieła. Mieszkańcy wspólnie dbają o swoje miejsce spotkań „Zielony zakątek”, w którym urządzili boisko i plac zabaw. Dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu w ramach FIO Mazowsze Lokalnie uczyli się tańców ludowych oraz zrealizowali projekt „Misja Pszczoła – Misja Ptak” budując domki dla pszczół murarek i budki lęgowe dla ptaków.

View the embedded image gallery online at:
https://brwinow.pl/1751-o-koszajcu-w-gruzji.html#sigProIdb646e14ba6