W całej Polsce prawie 5 mln uczniów i 650 tys. nauczycieli rozpoczęło nowy rok szkolny. W gminie Brwinów pierwszy dzwonek zadzwoni dla ponad 2200 uczniów.
 
W nowym roku szkolnym na uczniów w gminie Brwinów czekają zmiany. Już od pierwszego dnia września będą oni mogli zauważyć, jakie prace wykonano w ich szkołach w wakacje. Powrócą oni do wyremontowanych budynków. Gimnazjaliści z Otrębus rozpoczną naukę w nowym budynku gimnazjum.
 
W te wakacje we wszystkich szkołach na terenie gminy toczyły się prace w trosce o dobre i bezpieczne warunki nauczania 5-latków, które rozpoczną edukację w oddziałach przedszkolnych w szkołach. Szkoły zostały wyposażone w nowe meble przystosowane do potrzeb najmłodszych dzieci. Więcej o pracach remontowych w szkołach przeczytać można w osobnym artykule [link].
 
Rok szkolny 2015/2016 powita w gminie Brwinów łącznie 2279 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Najliczniejszą szkołą jest brwinowski ZSO, gdzie do szkoły podstawowej uczęszcza obecnie ponad 530 uczniów, a do gimnazjum 190. Zaraz za nim plasuje się Jedynka (520 uczniów w szkole podstawowej i ponad 150 w gimnazjum) oraz ZS w Otrębusach (439 uczniów w podstawówce i ponad 140 w nowym budynku gimnazjum). W Żółwinie w szkole podstawowej i w gimnazjum uczyć się będzie prawie 300 mieszkańców gminy. W gminie Brwinów w LO im. J. Iwaszkiewicza uczyć się będzie ponad 100 licealistów. Z zestawienia Systemu Informacji Oświatowej (SIO) wynika, że w gminie Brwinów zatrudnionych jest 282 nauczycieli. Nowy rok szkolny to także powrót do pracy pracowników administracji i obsługi.
 
Nauczyciele pracujący w szkołach w gminie Brwinów systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje. W sierpniu przed komisją egzaminacyjną stanęło 7 kolejnych nauczycieli. Akt nadania stopnia awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego otrzymają: Milena Golańska, Monika Zarychta i Marcin Oprządek z ZS w Żółwinie, Bożena Gubernat-Maciszewska i Arkadiusz Śledzik z ZS nr 1 w Brwinowie, Wioletta Łęgowska z ZS w Otrębusach i Ryszard Krzywik z ZSO w Brwinowie.    
 
W gminie Brwinów nastąpiły również zmiany kadrowe. Pod koniec sierpnia z pracy w Zespole Szkół Ogólnokształcących zrezygnował Mariusz Baecker. W roku szkolnym pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostanie Zofia Kowalczyk. Wiosną przyszłego roku planowane jest ogłoszenie konkursu na stanowisko dyrektora ZSO.
 
Kontynuowane będą wyjazdy pierwszaków na basen. W jesiennej edycji projektu „Pływam z klasą” weźmie udział blisko 180 uczniów szkół podstawowych. Na jesieni we wszystkich szkołach zaplanowane są również działania profilaktyczne związane ze zdrowiem: III dawkę szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) przyjmą dziewczęta  urodzone w 2000 roku, kontynuowany będzie program bezpłatnej profilaktyki stomatologicznej dla dzieci w wieku od 6 do 9 roku życia.