W najbliższą sobotę 22 czerwca 2013 r. w karczmie Pa-ta-taj w Kaniach odbędzie się coroczna impreza pn. „Sobótka”. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji.

Jak mówi Danuta Mucha-Orlińska, Prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Kań, w tym roku, podobnie jak w latach poprzednich Sobótka będzie połączona z IV Turniejem Św. Jana. Turniej będzie osadzony w czasach potopu szwedzkiego, czyli w XVII wieku. Do Kań zjadą się wojska autoramentu narodowego: jazda pancerna, jazda kozacka oraz pospolite ruszenie, jak również zaciężne hufce autoramentu cudzoziemskiego – rajtaria, czy też świetnie wyszkolona piechota, zwana muszkieterami. Po godzinie 17:00 zaczną się pogańskie obrządki Nocy Kupały. Ponieważ warsztaty etniczne spotkały się z bardzo gorącym przyjęciem wśród zeszłorocznych uczestników, w tym roku również przybliżymy kulturę Czarnego Lądu. Oprócz warsztatów bębniarskich, tanecznych i wokalnych, proponujemy coś wyjątkowego, czyli naukę chodzenia po rozżarzonych węglach. Nie jest to trudna sztuka, a pod okiem doświadczonych instruktorów, każdy będzie mógł spróbować pokonać swe lęki. Nie ma ograniczeń zdrowotnych, a jedynie wiekowe, czyli dzieci do 15 roku życia nie powinny brać w tym udziału.

Program Sobótki 2013:
Turniej św. Jana (sobota i niedziela, godz. 10-16): eliminacje do mistrzostw Polski w łucznictwie konnym, popisy sprawnościowe na torze przeszkód, musztra piechoty autoramentu cudzoziemskiego, turniej szermierki historycznej.
Sobótka (od godz. 17): stanowiska interaktywne, usypywanie mandali, konkursy dla dzieci, poszukiwania kwiatu paproci, warsztaty etniczne: śpiewanie, granie na bębnach oraz nauka tańca, rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wianek oraz amulet, wrzucenie wianków do rzeki, pokazy wielkich baniek mydlanych, nauka chodzenia po rozżarzonych węglach, fire show, koncert gitarowy przy ognisku.

Sobótka finansowana jest przez gminę Brwinów w ramach funduszu sołeckiego Kań.