Rozpoczął się sezon grzewczy. Wiele osób z tego korzysta i pali odpady w domowych piecach, myśląc, że w ten sposób zaoszczędzi. Ale trzeba pamiętać, że palenie śmieci w domu jest nielegalne, szkodliwe dla środowiska i niebezpieczne dla zdrowia. Można przez to więcej stracić, niż zyskać.

Podczas palenia śmieci do atmosfery przedostają się szkodliwe substancje, które przyczyniają się do powstawania wielu chorób, np. raka płuc, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy chorób układu krążenia. Zanieczyszczone powietrze może wywoływać drapanie w gardle, duszności i napady kaszlu. Na szkodliwe skutki szczególnie narażone są dzieci, u których mogą rozwinąć się np. alergie. Zanieczyszczenia z domowych pieców rozprzestrzeniają się i opadają na najbliższe otoczenie, stopniowo zatruwając glebę i przydomowe ogródki.

Spalanie śmieci w domowych paleniskach powoduje też uszkodzenia instalacji i przewodów kominowych. Płonący plastik tworzy związki, które stopniowo uszkadzają blachy kotła i komin. Osadzają się niebezpieczne sadze, które mogą być przyczyną pożaru. W piecach nie można palić ani drewna meblowego, ani toreb z polietylenu, gdyż powoduje to powstanie dioksyn i furanów – związków chemicznych groźnych dla zdrowia ludzi.

Każdy, kto widzi, że ktoś pali odpady w urządzeniach nieprzystosowanych do tego, ma prawo zareagować. Gdy zwrócenie uwagi nie pomoże, może zgłosić problem odpowiednim służbom. Wysokość mandatu wynosi do 500 zł, a sąd może orzec grzywnę w wysokości nawet 5000 zł. Gmina prowadzi system odbioru odpadu i w ten ekologiczny sposób można pozbyć się śmieci.

Ministerstwo Środowiska prowadzi kampanię informacyjną, której celem podniesienie świadomości społeczeństwa na temat ochrony powietrza.

http://www.tworzymyatmosfere.pl/
https://www.youtube.com/watch?v=HryvfTlpOC0