W ubiegłym roku w Polsce w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zostało poszkodowanych 2290 osób, a 61 poniosło śmierć. Zainicjowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Państwową Straż Pożarną kampania „NIE dla czadu” informuje o zagrożeniach i działaniach profilaktycznych.

Tlenek węgla (czad) jest gazem bezbarwnym, bezwonnym silnie trującym. Jego niskie stężenie powoduje m.in. ból głowy, nudności. Źle działające piecyki i brak wentylacji mogą uwolnić w pomieszczeniu większe ilości czadu i doprowadzić do tragedii.

Jednym z ważniejszych działań, które mogą zapobiec zatruciom czadem, są kontrole i przeglądy przewodów kominowych. Przeglądy instalacji wentylacyjnych i czyszczenie przewodów kominowych powinny być dokonywane regularnie, przez wykwalifikowane osoby. Na specjalnej konferencji prasowej swoimi doświadczeniami  dzielili się strażacy: gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz stwierdził, że „największe zagrożenie jest wtedy, kiedy mamy do czynienia z piecami, kominkami, piecami węglowymi, kuchenkami gazowymi. Kiedy nie mamy właściwej wentylacji, jest ona niedrożna, gdy nie ma cyrkulacji powietrza - powstaje wówczas poważne zagrożenie dla życia ludzkiego”.

Nowym, skutecznym sposobem zapobiegania zatruciu, polecanym przez straż pożarną, jest instalowanie czujek, zarówno tlenku węgla, jak i dymu. – Zakup czujki to mniej niż 5 groszy dziennie, a przecież Twoje życie i życie Twoich bliskich warte jest znacznie więcej – podsumowano konferencję.