Ogród Rzeźb Juana Soriano w Owczarni, gmina Brwinów – właśnie tam Marek Keller sprowadził kilka lat temu monumentalne rzeźby Soriano i założył galerię prezentującą dzieła innych artystów meksykańskich. Za zasługi dla promowania sztuki Meksyku został uhonorowany Orderem Orła Azteków.


Uroczystość odbyła się w stolicy Meksyku 6 listopada 2012 r. Kapituła Orderu Orła Azteków postanowiła nagrodzić Marka Kellera za niemal 30-letnie działania na rzecz rozpowszechniania kultury meksykańskiej. To odznaczenie państwowe przyznawane cudzoziemcom od 1933 r. nawiązuje do tradycji Orderu Orła Meksykańskiego i podkreśla wybitne zasługi uhonorowanych „dla Meksyku lub ludzkości”. Jako kolekcjoner i marszand Marek Keller przyczynił się do tego, że dzieła jego przyjaciela i wybitnego rzeźbiarza Juana Soriano znane są w Ameryce, Europie i Azji. Jak informuje dziennik „La Jornada”, w liście gratulacyjnym przesłanym z okazji uroczystego wręczenia orderu przez prezydenta Felipe Calderona jest też mowa o nieocenionej roli Kellera w umacnianiu dwustronnych relacji między Meksykiem i Polską. Marek Keller dzieli między te dwa kraje swój czas i serce. Odnaleziona niedawno bogata kolekcja zdjęć Fridy Kahlo zainspirowała go do zorganizowania w Owczarni wystawy wybranych fotografii z domowego archiwum Kahlo i Diego Rivery. Wystawa zakończyła się na początku października, ale na przyszły rok planowane są kolejne, pokazujące prace innych artystów, których znał i cenił Juan Soriano.

Podczas uroczystości wręczenia orderu zaprezentowany został film "Soriano wg Marka Kellera" zrealizowany przez Adama Gzyrę, przy współpracy Waldemara Matuszewskiego.


fot. A. Gontaczyk OK