Badanie mammograficzne to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi. Mieszkanki gminy Brwinów mogą jeszcze w 2014 roku skorzystać z bezpłatnych badań: 5 grudnia będą one wykonywane w mammobusie przy Zespole Szkół w Otrębusach.

Z badań realizowanych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowanego przez NFZ, mogą skorzystać mieszkanki gminy Brwinów w wieku 50-69 lat.  Jest to grupa najbardziej narażona na zachorowanie na raka piersi. – Szczególnie apelujemy do pań z rocznika 1945, ponieważ to ostatnia okazja do wykonania bezpłatnego badania mammograficznego w ramach Programu – przypomina Agata Jabłonowska z LUX MED Diagnostyka, firmy będącej organizatorem badań.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich –  dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Zalecana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna na badania pod nr tel. 58 666 2 444. Zapisać się można przez 7 dni w tygodniu. Szczegółowe informacje o badaniach dostępne są również na stronie internetowej www.mammo.pl. Wykonawcą badań będzie firma LUX MED Diagnostyka –usługodawca diagnostyki obrazowej, posiadający 29 placówek w Polsce.

Przeprowadzenie badań mammograficznych w Brwinowie zaplanowano na 12 grudnia 2014 roku. Mammobus będzie dostępny dla pacjentek przed Urzędem Gminy Brwinów.