Dwukrotnie w czerwcu a następnie w sierpniu mieszkanki gminy Brwinów będą miały okazję skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych. Zaplanowane terminy przyjazdu mammobusów do Brwinowa to 8 i 16 czerwca oraz 31 sierpnia 2015 r. 
 
Gmina Brwinów od kilku lat współpracuje z firmami medycznymi, które oferują bezpłatne badania mammograficzne. W najbliższym czasie przy Urzędzie Gminy Brwinów znów staną mobilne mammobusy.
 
Badania profilaktyczne stają się coraz bardziej popularne, ale kobiety wciąż mają niską świadomość ich znaczenia. Jest to jednak najbardziej skuteczna forma wykrycia stanów chorobowych we wczesnym stadium ich rozwoju. – Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet.  Co roku u 13 tysięcy Polek diagnozuje się tę chorobę. Mimo tak wielu możliwości przeprowadzania badań profilaktycznych w ostatnich latach, nadal jedynie ok. 30% kobiet z tych badań korzysta – informuje Katarzyna Mrozowska, przedstawicielka firmy wykonującej badania w Brwinowie.  
 
W badaniach 8 czerwca i 31 sierpnia mogą wziąć udział mieszkanki gminy Brwinów z roczników 1946-1965, które w ciągu dwóch ostatnich lat nie korzystały z bezpłatnej mammografii. Kobiety spoza grupy refundowanej mogą przebadać się odpłatnie. 
 
16 czerwca nieodpłatnie mogą przebadać się również kobiety w wieku 40-49 oraz 70-75 lat. Środki na sfinansowanie tych badań pochodzą nie z NFZ, a z projektu pn. „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi”. W przypadku tej grupy wiekowej konieczne jest jednak posiadanie skierowania lekarskiego od lekarza dowolnej specjalizacji.
 
Organizatorzy badań zapewniają, że dysponują  mammobusami wyposażonymi w nowoczesne, cyfrowe aparaty mammograficzne oraz wykwalifikowanymi kadrami z wieloletnim doświadczeniem. Rejestracja na badania przeprowadzana jest telefonicznie.
 
Badania 8 czerwca lub 31 sierpnia:
firma Medica, rejestracja tel. 42 254 64 00.
 
Badanie 16 czerwca:
firma Lux Med, rejestracja tel. 801 080 007 lub 58 666 24 44.