10 kwietnia minęło 490 lat od dnia, w którym książę Albrecht Hohenzollern złożył hołd lenny królowi Zygmuntowi Staremu. Hołd pruski był głównym tematem tegorocznego Powiatowego Konkursu Historycznego. W jego finałe, który odbył się 21 maja 2015 r. w Otrębusach, uczestniczyły drużyny z ośmiu gimnazjów z terenu powiatu pruszkowskiego.
 

Powiatowy Konkurs Historyczny odbywał się pod patronatem Starosty Powiatu Pruszkowskiego oraz Burmistrza Gminy Brwinów. W finale zorganizowanym przez Zespół Szkół w Otrębusach wzięły udział 4-osobowe drużyny z gimnazjów z Brwinowa, Komorowa, Nadarzyna, Otrębus, Piastowa, Pruszkowa i Żółwina. Uczniowie od kilku miesięcy zaznajamiali się z niełatwą historią relacji polsko-krzyżackich. Podczas finału mogli wykazać się swoją wiedzą, odpowiadając ustnie na sześć wylosowanych pytań oraz rozwiązując szczegółowy test z wiedzy na temat hołdu pruskiego oraz poprzedzających go wydarzeń. Zwycięzcy zostali wyłonieni po podliczeniu punktów przyznawanych przez jury w składzie – Sławomir Maszewski (nauczyciel historii z LO w Żyrardowie, nominowany do tytułu Super Nauczyciel Powiatu Żyrardowskiego, członek Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość), por. Stanisław Rumianek (honorowy obywatel Brwinowa, żołnierz AK, miłośnik historii), Magdalena Gizińska (reprezentantka Starostwa Powiatu Pruszkowskiego) i Jan Członkowski (historyk, pracownik Archiwum Akt Nowych). Zwyciężyła drużyna gospodarzy – dyrektor Urszula Wojciechowska odbierała jednocześnie gratulacje i podziękowania za bardzo dobrą organizację konkursu i jego finału.
 
Wyniki konkursu:
I miejsce – Gimnazjum w Otrębusach
II miejsce – Gimnazjum nr 1 w Brwinowie
III miejsce – Gimnazjum nr 2 w Brwinowie
 
Nagrody i dyplomy wręczali starosta powiatu pruszkowskiego Zdzisław Sipiera, który był także fundatorem nagród dla laureatów, oraz burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński.
 
 

    

View the embedded image gallery online at:
https://brwinow.pl/1403-hold-pruski.html#sigProId104675dc2e