„Rzeczpospolita” opublikowała ranking samorządów: Gmina Brwinów śmiało mierzy się z najlepszymi, a w porównaniu do ubiegłego roku – awansuje o 8 miejsc do góry.

Gmina Brwinów wyraźnie poprawia swoją pozycję. Gdy oceniana była sytuacja finansowa samorządów w roku 2010 r., gmina Brwinów znalazła się poza pierwszą setką samorządów prezentowaną w zestawieniu. Ocena wyraźnie poprawiła się w kolejnym roku, co zaowocowało uzyskaniem wówczas 44 miejsca wśród 846 ocenianych gmin miejskich i miejsko-wiejskich. W tegorocznym rankingu gmina Brwinów awansowała aż o 8 pozycji i zajęła 36 miejsce. W pierwszej pięćdziesiątce znalazło się 8 samorządów z województwa mazowieckiego; Brwinów wyprzedzają jedynie Grodzisk Mazowiecki, Mszczonów, Józefów, Ożarów Mazowiecki i Węgrów. W rankingu ogólnopolskim zwyciężyła Krynica Morska. Laureatami w kategoriach miasto na prawach powiatu oraz gmina wiejska zostały Sopot i Tarnowo Podgórne.
 
Kapituła rankingu oceniała m.in. stan finansów gminy, poziom zadłużenia, dynamikę wzrostu dochodów i nakłady inwestycyjne, a także wartość środków unijnych pozyskanych na 1 mieszkańca (dla gminy Brwinów jest to 1 232 zł na osobę). Do drugiego etapu zakwalifikowało się 250 miast oraz gmin miejsko-wiejskich, 250 gmin wiejskich oraz 64 miasta na prawach powiatu, z których wyłoniono listy 100 oraz 50 najlepszych.
Ranking samorządów prowadzony jest od 9 lat: ten okres czasu pozwolił na wypracowanie metodologii rzetelnej oceny wyboru najlepszych miast i gmin. Na czele kapituły ekspertów stanął ponownie Jerzy Buzek, były premier  i przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Za jego rządów została przeprowadzona w Polsce reforma samorządowa.
 
Obok rankingu głównego „Rzeczpospolita” przygotowała również ranking wykorzystania funduszy unijnych. Gmina Brwinów ponownie znalazła się wśród 100 wyróżnionych samorządów. W tym roku udało się awansować z 56 na 48 miejsce. Na dalszych miejscach znalazły się sąsiednie gminy: Milanówek (49) oraz Grodzisk Mazowiecki (70).