Dosyć chłodny czerwcowy weekend, ale za to atmosfera gorąca! Tak w skrócie opisać można wydarzenia Festiwalu Otwarte Ogrody, który odbył się w gminie Brwinów w dniach 14-15 czerwca 2014 r.


 
W ciągu dwóch dni w kilkunastu ogrodach w Brwinowie, Otrębusach i w Żółwinie można było spędzić ciekawie czas słuchając muzyki na żywo w wykonaniu zawodowców m.in. Waldemara Rychłego (ogród przy pałacu Toeplitza) i Katarzyny Jamróz (ogród państwa Laskowskich). Podczas Festiwalu zaprezentowali się także wywodzący się z Brwinowa Maja Olenderek i Łukasz Nagórka. Można było obejrzeć występy uzdolnionych uczniów Barbary Makarewicz i Joanny Kozłowskiej, które współpracując z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Brwinowie, dbają o muzyczny rozwój młodych brwinowian. W budowanie wieży z drewnianych klocków i słuchanie zawodowego opowiadacza bajek zaangażowały się całe rodziny.  
 
W Brwinowie w organizację tegorocznego Festiwalu Otwarte Ogrody włączyły się Środowiskowy Ośrodek Pomocy Społecznej, Biblioteka Publiczna im. Wacława Wernera, Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa, stowarzyszenia S.A.R.N.A. i mieszkańcy. Tradycyjnie już swoje kwitnące ogrody udostępnili państwo Wernerowie i państwo Laskowscy. Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa zaprosiło do gościnnej Zagrody na MiniFestiwal Teatralny i piknik w Ogrodzie Węgierskim.
 
W Otrębusach działo się dużo. Do bajkowego świata zabrał najmłodszych Dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści Michał Malinowski, który na terenie zrewitalizowanego niedawno pałacu Toeplitza z pasją opowiadał dzieciom fascynujące bajki. Wieczorem w parku wyświetlono projekcję niemego filmu pn. „Bartek Zwycięzca” z muzyką Kwartetu Jorgi, a na scenie zaprezentował się Chór Wydartych Domom Kur funkcjonujący przy Gminnym Ośrodku Kultury w Brwinowie. W niedzielę scena należała do zespołu Maja Olenderek Ensemble.  
 
Literacko-naukowa uczta czekała na mieszkańców Żółwina. Na terenie OSP rozstawiono stoiska z książkami m.in. publikacjami wydanymi przez Archiwum Akt Nowych.  Popularnością cieszyła się twórczość Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego, pisarza i podróżnika, który niegdyś mieszkał w Żółwinie. Fragmenty jego książek czytała aktorka Ewa Dałkowska.  
 
Organizatorem Festiwalu był Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie. Kolejna edycja w czerwcu przyszłego roku. I za rok znów, jak śpiewa Artur Andrus, Gdzie nie spojrzymy będzie ładnie, Bo zamieszkamy wśród ogrodów...Znajdziemy powód by być z sobą albo będziemy bez powodu...

 

Ogród muzyczny Ośrodka Kultury w Otrębusach

 

Ogród Bajek, Baśni i Opowieści w pałacyku Toeplitza

Ogród Marioli i Macieja Laskowskich

MiniFestiwal Teatralny i wernisaż w Zagrodzie

Muzyczny Ogród Wiosenny u Wernerów