W piątek 10 maja 2013 r. na scenie Europejskiego Centrum Matecznik Mazowsze w Otrębusach odbyła się II Gala Festiwalu Myśli i Słowa Jana Pawła II.
 
Relację (tekst i zdjęcia) przygotował Konstanty Chodkowski:

Podczas uroczystości zaprezentowali się młodzi wykonawcy wyróżnieni podczas IV i V Międzyszkolnego Festiwalu Myśli i Słowa Jana Pawła II z lat 2011 i 2012. Wystąpili między innymi chórzyści z Zespołu Szkolnego w Otrębusach, fleciści z Podkowy Leśnej oraz utalentowana brwinowska wokalistka Maria Olenderek. Występy uświetnił swoim akompaniamentem Łukasz Nagórka – absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Na scenie nie mogło zabraknąć także gospodarza Matecznika – Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Festiwal jest jedną z najważniejszych inicjatyw realizowanych co roku na terenie gminy Brwinów. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku i od tamtego czasu, w dwóch galach podsumowujących i czterech edycjach na poziomie międzyszkolnym, udział wzięło ponad 150 uczniów lokalnych gimnazjów prezentując ponad 50 wykonań dzieł artystycznych związanych z bł. Janem Pawłem II.

Z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury w Brwinowie tegoroczny przegląd festiwalowy po raz pierwszy odbył się pod patronatem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia – głównego organizatora Dnia Papieskiego, na którego kanwie zrodziła się idea Festiwalu Myśli i Słowa Jana Pawła II.  W hallu głównym Matecznika otwarto specjalne stoisko promujące bieżącą działalność i dorobek Fundacji. Szczególną radość z powodu uczestnictwa  Fundacji w tym doniosły wydarzeniu wyraził osobiście Przewodniczący Rady Fundacji, JE kard. Kazimierz Nycz.
Współorganizatorem wydarzenia był Ośrodek Kultury „OKej” w Brwinowie.