W niedzielę 17 sierpnia 2014 roku na terenie OSP w Żółwinie odbyły się dożynki gminne. Tradycyjne święto plonów obfitowało w wiele atrakcji dla młodszych i starszych mieszkańców gminy Brwinów.


Część uroczystą święta symbolizującego zakończenie prac polowych i żniw rozpoczęła msza św. koncelebrowana za plony i w intencji rolników przez ks. kanonika Wojciecha Osiala, proboszcza parafii pw. św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej oraz ks. Ryszarda Piekuta z Zakonu Sióstr Klarysek-Kapucynek w Brwinowie. W kazaniu ks. Ryszard Piekut mówił o dożynkach jako o szczególnym czasie, kiedy wyrażana jest wdzięczność za trud, za to, co powstało z darów nieba. Wspomniał również o istocie rządzenia, które powinno wyrażać się otwartością na społeczeństwo i symbolicznym, umiejętnym łamaniem chleba tak, by starczyło dla wszystkich mieszkańców gminy.

Gospodarzem tegorocznego święta plonów był burmistrz Arkadiusz Kosiński. W swym przemówieniu mówił o dumie i wdzięczności, które czuje trzymając w rękach chleb upieczony z tegorocznego ziarna. Podziękował za wspaniały dar rąk i owoce ciężkiej, codziennej i mozolnej  pracy rolników z gminy Brwinów. – Życzę rolnikom i wszystkim mieszkańcom wsi dużo zdrowia i pomyślności, zawsze udanych plonów oraz siły i wytrwałości. By w ich domach nigdy nie zabrakło chleba – mówił. Nawiązał do słów świętego Jana Pawła II, który mówił: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które na trudnej i ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożeniach były gotowe tej ziemi strzec i bronić”. Burmistrz podziękował dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Annie Sobczak za organizację dożynek, sołtysom, autorom imponującego dożynkowego wieńca Annie i Piotrowi Siwczukom, a także wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości.

Wśród zaproszonych gości w Żółwinie była obecna wicestarosta Agnieszka Kuźmińska, radni powiatu pruszkowskiego oraz radni i sołtysi gminy Brwinów. Starostowie dożynek – w tym roku – Małgorzata Szewczyk z Milęcina i Jan Wojciechowicz z Moszny – tradycyjnie przekazali burmistrzowi bochen chleba. Ten wspólnie z sołtysami rozdawał nieduże, pachnące dożynkowe bochenki uczestnikom mszy. Sołectwa Domaniew i Koszajec podzieliły się własnymi plonami: miodem z domaniewskiej pasieki i jajkami od koszajeckich kur.

Dla najmłodszych Gminny Ośrodek Kultury przygotował edukacyjne zabawy, które uświadamiały, dlaczego ważna jest w przyrodzie dbałość o pszczoły. Różnokolorowe stoiska z zabawkami i dmuchane zjeżdżalnie cieszyły się dużą popularnością. Dorosłym smakowała grochówka z kuchni polowej i świeży chleb ze smalcem i ogórkiem. Na żółwińskiej scenie do późnego wieczora królowały przeboje z 90. i nowe utwory zespołu Fanatic oraz wywodzącego się z Brwinowa Sound Force.