Mimo deszczu i chłodu kilkuset mieszkańców gminy Brwinów wzięło udział w uroczystościach trzeciomajowych.  


Uroczystości rozpoczęły się mszą św. odprawioną w kościele pw. św. Floriana w Brwinowie w intencji Ojczyzny. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe: gminy Brwinów, ochotniczych straży pożarnych, szkół z Brwinowa, Otrębus i Żółwina, brwinowskich stowarzyszeń oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Ks. Arkadiusz Śledzik nawiązywał w swoim kazaniu do splatających się ze sobą w tym szczególnym dniu wątków religijnych oraz historycznych. Dzień obchodzony jako uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jest jednocześnie świętem narodowym i rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Padający deszcz spowodował zmianę programu uroczystości. Po zakończeniu mszy, po krótkich wystąpieniach burmistrza Arkadiusza Kosińskiego oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Brwinowie Sławomira Rakowieckiego, odbył się w kościele koncert przygotowany przez Fundację Akademia Profil. W repertuarze znalazły się utwory instrumentalne oraz pieśni z końca XVIII i początku XIX wieku. Jako wokalista wystąpił tenor Rafał Grozdew. Akompaniowali mu: Marta Maślanka na tradycyjnych cymbałach, Małgorzata Szarlik-Woźniak na skrzypcach oraz Maciej Kierzkowski na gitarze i instrumentach perkusyjnych.

Po koncercie, w strugach deszczu na plac św. Jana Pawła II przeszły delegacje  składające kwiaty pod pomnikiem Niepodległości. Wiązankę w imieniu wszystkich mieszkańców złożyła delegacja władz samorządowych gminy Brwinów.