Gmina Brwinów, wychodząc naprzeciw potrzebom swoich najmłodszych mieszkańców, będzie kontynuować ubiegłoroczny program bezpłatnej profilaktyki stomatologicznej. Obejmie on dzieci z niższych klas szkół podstawowych. Obecnie trwa konkurs na realizatora programu.

W ramach akcji dzieci będą mogły skorzystać z badania stomatologicznego z wypełnieniem karty medycznej, wstępnej konsultacji ortodontycznej oraz fluoryzacji kontaktowej. Badania te przeprowadzi lekarz stomatolog w gabinetach pielęgniarskich w szkołach: ZS nr 1 w Brwinowie, ZSO w Brwinowie, w ZS w Otrębusach oraz w ZS w Żółwinie. Jeżeli dziecko będzie musiało mieć lakowany ząb, to otrzyma skierowanie do gabinetu stomatologicznego.

Dzięki programowi profilaktyki stomatologicznej dzieci nauczą się, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, a rodzice otrzymają wskazówki, jak postępować w przypadku występowania próchnicy i wad zgryzu u swoich podopiecznych.

Gmina Brwinów, jako pierwsza w regionie, rozpoczęła realizację program opieki stomatologicznej już w ubiegłym roku. Rodzice zgłosili wtedy 487 deklaracji, 433 dzieci poddało się badaniu kontrolnemu, a 382 młodych mieszkańców skorzystało z fluoryzacji i lakierowania zębów.

W tegorocznej edycji programu mogą wziąć udział dzieci od 6 do 9 roku życia, które są zameldowane na terenie gminy Brwinów – również te, które korzystały z ubiegłorocznej akcji.

O tym, jak program jest przydatny i ważny, świadczy opinia jednego z rodziców na temat dostępności usług stomatologicznych na terenie gminy: „Usługi w państwowych gabinetach są  średniej jakości, długie terminy na wizyty, mało gabinetów. Ceny w prywatnych gabinetach są dosyć wysokie”.

Bezpłatny program dla najmłodszych będzie prowadzony przez cały przyszły rok szkolny: do czerwca 2016 roku. Harmonogram zostanie ustalony po wyłonieniu wykonawcy.