W gminie Brwinów jest bezpiecznie – tak wynika z policyjnych statystyk prezentowanych podczas debaty o bezpieczeństwie, która odbyła się 4 listopada 2015 r. w Brwinowie.


Policjanci z komisariatu w Brwinowie przeprowadzają dziennie średnio 9 interwencji. Na tle innych gmin powiatu pruszkowskiego Brwinów wypada bardzo korzystnie. Liczba wypadków i kolizji drogowych jest tu stosunkowo niska. Na gorącym uczynku udało się złapać w tym roku 91 osób i nie odnotowano żadnego rozboju, a łączna wykrywalność przestępstw jest najwyższa w powiecie i wynosi ponad 66%.  


Prezentacja [PDF]


Za pomocą statystyk nie można jednak zmierzyć opinii czy obaw mieszkańców – a właśnie do otwartej rozmowy na ten temat zachęcała formuła debaty. Poruszano tematy m.in. bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz drobnej przestępczości. Padały pytania o przestępstwa narkotykowe oraz działania profilaktyczne, zwłaszcza skierowane do młodzieży. Na zaproszenie komendanta komisariatu policji w Brwinowie podkom. Piotra Ziembińskiego w spotkaniu uczestniczyli komendant powiatowy policji w Pruszkowie podinsp. Krzysztof Radzik,  naczelnik wydziału ruchu drogowego kom. Wojciech Wójcik oraz dzielnicowi pełniący służbę na terenie gminy Brwinów. W spotkaniu uczestniczył burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński, radni, sołtysi,  przedstawiciele placówek oświatowych oraz mieszkańcy gminy Brwinów.

Policjanci zachęcali mieszkańców do współpracy, która może pomóc w zapobieganiu przestępstwom. Podkreślali, że w trosce o bezpieczeństwo policja i mieszkańcy nie stoją po dwóch stronach barykady, ale mają wspólny cel. Zamiast więc jedynie rozmawiać ze znajomymi o niebezpiecznych miejscach czy agresji domowej, można zgłosić takie przypadki – także anonimowo. Na taki sygnał policja będzie mogła zareagować, np. poprzez wysłanie patrolu, zwrócenie baczniejszej uwagi na rejon budzący obawy mieszkańców czy pouczenie, a nawet izolowanie osoby zachowującej się agresywnie. Podobnie wygląda sprawa w przypadku włamań: zdarza się, że osoby przepytywane przez policję w związku z kradzieżą u sąsiadów mówią o tym, że już wcześniej widziały kręcących się w pobliżu podejrzanie wyglądających nieznajomych. Takie zeznania mogą pomóc w ustaleniu sprawcy, ale niestety już nie zapobiegną popełnieniu przestępstwa.